more_horiz
Wiadomości

Będzie nowa szczepionka przeciwko wariantowi omikron koronawirusa? Wiceszef MZ wskazał możliwy termin

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 10:56
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że prawdopodobnie na początku września pojawi się nowa szczepionka przeciwko wariantowi omikron koronawirusa. Jego zdaniem warto wykorzystać okres wakacyjny, aby przygotować się do ewentualnej jesiennej fali zachorowań.
Waldemar Kraska: prawdopodobnie na początku września pojawi się nowa szczepionka przeciwko wariantowi omikron koronawirusa
Waldemar Kraska: prawdopodobnie na początku września pojawi się nowa szczepionka przeciwko wariantowi omikron koronawirusaFoto: Shutterstock.com /DarSzach

- Warto okres wakacyjny wykorzystać, aby przygotować się na jesień, bo eksperci wszyscy podkreślają, że jakiś wzrost, kolejna fala na jesieni się pojawi - powiedział w telewizyjnej Jedynce wiceminister Waldemar Kraska.

Przypomniał, że 22 lipca rozpoczęły się szczepienia drugą dawką przypominającą przeciw COVID-19 osób, które ukończyły 60 lat oraz 12 lat i mają wskazania do szczepienia w związku z zaburzeniami odporności. Na to szczepienie zapisanych jest już 910 tysięcy osób, a ponad 580 tysięcy przyjęło drugą dawkę.

Koronawirus w Polsce

Wiceszef resortu zdrowia poinformował również o aktualnej sytuacji epidemicznej w naszym kraju. Jak wskazał, minionej doby potwierdzono 599 nowych zakażeń koronawirusem. W stosunku do danych z ubiegłego tygodnia odnotowano spadek o 2 proc.

Jednocześnie zastrzegł, że są to małe liczby, gdyż dane pochodzą z weekendu. - Ale jeżeli popatrzymy na statystyki i także otoczenie naszego kraju, czyli kraje Europy Zachodniej, ale także Czechy, Słowację, wszędzie widzimy w tej chwili tendencję spadkową, czyli ta fala letnia koronawirusa już jest zdecydowanie słabsza. Myślę, że u nas także ten tydzień będzie tym tygodniem, kiedy może jeszcze będą dość wysokie wyniki, ale chyba jesteśmy już na szczycie zachorowań - wskazał Waldemar Kraska.

Podał, że hospitalizowanych jest ponad 2,5 tys. osób chorych na COVID-19. - To są osoby nie tylko z koronawirusem (...). Najczęściej trafiają z innymi schorzeniami i przy okazji, kiedy wykonany jest test, stwierdzamy, że jest u nich koronawirus, który najczęściej nie daje takich objawów, jakie mieliśmy w poprzednich falach - powiedział.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:22 11880325_1.mp3 Waldemar Kraska: prawdopodobnie na początku września pojawi się nowa szczepionka przeciwko wariantowi omikron koronawirusa (IAR) 

Zobacz także: Waldemar Kraska w Programie 3 Polskiego Radia

ng

Zobacz także

Zobacz także