more_horiz
Wiadomości

Wojskowa Casa z rannymi w wypadku pod Zagrzebiem już w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 15:10
Około 15:00 wylądował samolot Wojska Polskiego, przewożący 10 osób rannych w sobotnim wypadku autokaru pod Zagrzebiem. Ministerstwo Zdrowia podało, że maszyna, najpierw wyląduje w stolicy, a następnie wyleci do Poznania. Samolot wystartował z Chorwacji po południu. Na pokładzie oprócz poszkodowanych znajdują się członkowie rządowego zespołu humanitarno-medycznego oraz ratownicy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Sił Zbrojnych.
Do Polski wrócił samolot z 10 osobami rannymi w wypadku autokaru pod Zagrzebiem
Do Polski wrócił samolot z 10 osobami rannymi w wypadku autokaru pod ZagrzebiemFoto: PAP/Paweł Supernak

Wczoraj informowano, że stan zdrowia pacjentów w szpitalach Zagrzebia jest stabilny lub nieco się poprawia. Pacjenci przebywają także w dwóch szpitalach na północy Chorwacji - w Varażdinie i Czakovcu. Lepiej czują się też pacjenci, którzy od niedzieli byli w stanie krytycznym.

Stan poszkodowanych jest stabilny

Ostateczna liczba pacjentów przetransportowanych do Polski jest mniejsza, niż jeszcze wczoraj była planowana. - Dostaliśmy raport ze szpitala w Varażdinie i Zagrzebiu i troje pacjentów, którzy byli planowani przez nas podczas tego rekonesansu sobotniego i w porozumieniu z lekarzami chorwackimi mieli być transportowani - ich stan zmienił się na tyle, że nie nadają się do transportu lotniczego w dniu dzisiejszym - powiedział zastępca dyrektora ds. Medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie dr Artur Zaczyński.

Dodał, że ich stan jest stabilny, ale wymagają oni dodatkowej diagnostyki. Zaczyński dodał, że 10 pacjentów zostanie przetransportowanych do Polski w pozycji leżącej.

Odnosząc się liczby poszkodowanych, którzy ostatecznie wracają do kraju, wyjaśnił, że pierwszy pacjent ma poważny zespół bólowy i dostaje silne leki, drugi pacjent wymaga dodatkowych badań w kierunku zakrzepicy krwi, a trzecia pacjentka pozostaje na oddziale chirurgii plastycznej w Zagrzebiu

Posłuchaj
00:23 11883336_1.mp3 Artur Zaczyński o transporcie poszkodowanych w wypadku autobusu w Chorwacji (IAR)

***

Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę 6 sierpnia nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja. W wypadku zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorie. 

Wcześniej do Polski przywieziono cztery osoby ranne w wypadku. W chorwackich szpitalach jest 28 poszkodowanych.

asp/as

Zobacz także

Zobacz także