more_horiz
Wiadomości

Polscy strażacy już we Francji. Pomogą w gaszeniu płonących lasów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 20:45
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poinformowała w mediach społecznościowych, że polscy strażacy dotarli do Francji. Będą pomagać francuskim kolegom w gaszeniu płonących prawie 1000 ha lasów". W grupie ratowniczej jest 146 strażaków i 49 samochodów gaśniczych.
Polscy strażacy dotarli do Francji. Będą pomagać francuskim kolegom w gaszeniu płonących prawie 1000 ha lasów
Polscy strażacy dotarli do Francji. Będą pomagać francuskim kolegom w gaszeniu płonących prawie 1000 ha lasówFoto: PAP/EPA/SDIS33 HANDOUT,Twitter.com/@KGPSP

"Polscy strażacy dotarli do Francji! Teraz zmierzają do m. Vichy, ostatniego przystanku przed miejscem docelowym" - czytamy na Twitterze. Dowódca modułu polskiej grupy ratowniczej komendy głównej Państwowej Straży Pożarnej - brygadier Grzegorz Borowiec poinformował, że po noclegu w Vichy, polscy strażacy udadzą się rano na południe Francji, gdzie trwa akcja gaszenia pożarów. Brygadier Grzegorz Borowiec mówił w TVP Info, że trudno przewidzieć sytuację na miejscu, a z dotychczasowych doniesień wynika, że sytuacja jest bardzo trudna.

W piątek rano polska grupa ratownictwa wyruszyła z Norymbergii w dalszą podróż do Francji, w kierunku Bordeaux. W grupie ratowniczej jest 146 strażaków i 49 samochodów gaśniczych z województw: zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego. Są to w sumie dwa moduły do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów (dwa moduły GFFFV).

Wysłanie polskich strażaków do Francji, to odpowiedź na francuską prośbę do społeczności międzynarodowej, która została skierowana za pośrednictwem mechanizmu wspólnotowego UE. Zapotrzebowanie na pomoc otrzymano poprzez ERCC (Emergency Response Coordination Centre).

Polscy strażacy we Francji. Płonie 1000 ha lasów

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał, że wyjazd do Francji to 37. międzynarodowa misja Państwowej Straży Pożarnej. - Jesteśmy jednym z pierwszych - chyba pierwszym krajem - który odpowiedział na prośbę Francuzów - zaznaczył wiceminister. Podał, że grupa została zorganizowana w niecałe 24 godziny. - Jestem bardzo zadowolony ze sprawności naszej straży pożarnej - oświadczył Maciej Wąsik. 

Nie wiadomo, jak długo potrwa akcja we Francji; będzie to uzależnione od pogody. Polscy strażacy przyjadą w okolice Bordeaux, gdzie płonie prawie 1000 ha lasów. Strona francuska w środę poprosiła przez instytucje europejskie o pomoc w akcji gaśniczej. Komisja Europejska poinformowała natomiast o wysłaniu czterech samolotów z floty UE z Grecji i Szwecji.

Posłuchaj
00:29 11887658_1.mp3 Bryg. Grzegorz Borowiec: polska grupa ratownicza jutro rano uda się z Vichy w kierunku południa Francji (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w Polskim Radiu 24

ASP

Zobacz także

Zobacz także