more_horiz
Wiadomości

Prognoza pogody na niedzielę. IMGW ostrzega przed burzami na południu i upałem na północy kraju

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 07:05
Zgodnie z prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niedzielę niedziela na północy bez opadów, z dużą ilością słońca. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu i burze, zwłaszcza w południowo-wschodniej połowie kraju. Prognozowana wysokość opadów do 40 mm na południowym wschodzie i południu. Ponadto IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami w południowej części kraju.
IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami w południowej części kraju.
IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami w południowej części kraju.Foto: Pictureguy/Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał, że północno-wschodnia część kontynentu jest w zasięgu wyżu znad Rosji, pozostałe obszary Europy obejmują płytkie niże. Polska znajduje się pod wpływem zatoki niżu z rejonu Morza Czarnego, tylko nad północne krańce sięga klin wyżowy. Ze wschodu napływa bardzo ciepłe i wilgotne powietrze. 

Alert burzowy IMGW

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje dla województw mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz południowej części wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

- W niedzielę najcieplej będzie na północnym zachodzie, do 31 stopni Celsjusza. Bardzo ciepło będzie na północy i tam nie będzie padać. Na pozostałym obszarze kraju wystąpią przelotne opady deszczu i burze - poinformowała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Małgorzata Tomczuk.

Zaznaczyła też, że w całym kraju będzie ciepło. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na południu do 29 w centrum kraju i do 31 stopni na północnym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W czasie burz możliweporywy do 70 km/h.

Silne opady deszczu

Synoptycy prognozują burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 30 litrów na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 60 kilometrów na godzinę. Miejscami może padać grad. Ostrzeżenie obowiązuje od 12:00 do 22:00.

Cały czas obowiązują, wydane już kilka dni temu, ostrzeżenia przed upałem na północy kraju. W województwie lubuskim dla powiatów słubickiego, krośnieńskiego, sulęcińskiego i gorzowskiego, a w zachodniopomorskim dla powiatów myśliborskiego, gryfińskiego, pyrzyckiego, stargardzkiego, choszczeńskiego, goleniowskiego i polickiego oraz dla Szczecina obowiązuje alert drugiego stopnia. Ostrzeżenie obowiązuje do 18:00 w czwartek.

Czeka nas pochmurna noc

W nocy zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Gdzieniegdzie, głównie we wschodniej i południowej połowie kraju, przelotne opady deszczu i burze. - Dużo pogodnego nieba będzie nad krańcami północnymi, reszta kraju z opadami deszczu i burzami, które powoli będą zanikać - wskazała Małgorzata Tomczuk.

Temperatura minimalna od 15 do 19 stopni Celsjusza. Chłodnej będzie w kotlinach górskich i tam około 12-14 stopni. Wiatr słaby, umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz jego porywy osiągną do 65 km/h.

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Pogoda na poniedziałek

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu i burze, zwłaszcza w południowo-wschodniej połowie kraju, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów 20 mm do 30 mm. Temperatura maksymalna od 27 st. C do 31 st. C, chłodniej jedynie w rejonach podgórskich i miejscami nad morzem i tam od 23 st. C do 25 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz i wysoko w Sudetach porywy do 70 km/h.

Czytaj więcej:

nt

Zobacz także

Zobacz także