IV dawka szczepionki na koronawirusa. Personel medyczny może już ją przyjmować

Od 17 sierpnia pracownicy wykonujący czynności zawodowe w placówkach ochrony zdrowia, w tym w aptekach i punktach aptecznych, i studenci kierunków medycznych mogą zaszczepić się drugą dawką przypominającą przeciwko COVID-19. Przed jej podaniem należy zachować odstęp co najmniej czterech miesięcy od podania pierwszej dawki przypominającej.

2022-08-17, 07:32

IV dawka szczepionki na koronawirusa. Personel medyczny może już ją przyjmować
Ministerstwo Zdrowia podnosi, że w pierwszej kolejności szczepienia powinny objąć personel medyczny mający bezpośredni kontakt z pacjentami i materiałem zakaźnym, lub narażony na zakażenie wirusem SARS-COV-2. Foto: Shutterstock.com /DarSzach

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że w pierwszej kolejności szczepienia powinny objąć personel medyczny mający bezpośredni kontakt z pacjentami i materiałem zakaźnym, lub narażony na zakażenie wirusem SARS-COV-2.

Szczepieniu podlegają również pracownicy medyczni zakładów leczniczych dla zwierząt.

Tylko mRNA

W drugim szczepieniu przypominającym stosowane są wyłącznie szczepionki mRNA. Są to Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i Spikevax (Moderna). Do podania drugiej dawki przypominającej zaleca się ten sam preparat, którym zrealizowano pierwszą dawkę przypominającą.

Resort informował, że nie zaleca się wykonywania badań serologicznych w celu oceny odpowiedzi na dotychczasowe szczepienie.

Automatyczne skierowania

Skierowania na szczepienie przy spełnieniu warunku kryterium kwalifikacji z zachowaniem odstępu (minimum 120 dni) dla przyjęcia drugiej dawki przypominjącej mRNA będą wystawione automatycznie przez system. W razie braku automatycznie wystawionego e-skierowania na podanie drugiej dawki przypominającej lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym do szczepienia, oceniając odstęp od ostatniego szczepienia i przynależność do grupy ryzyka.

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 55 704 314 szczepionek.

Czytaj także:

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej