more_horiz
Wiadomości

Zjednoczona Prawica z bardzo wysokim poparciem umocniła się na pozycji lidera. Zobacz nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 11:05
Znamy najnowsze badanie społeczno-politycznego ośrodka Social Changes wykonanego dla portalu wPolityce.pl. Zgodnie z wynikami sondażu, Zjednoczona Prawica otrzymałaby 39 procent poparcia, czyli dwa punkty więcej niż wcześniej. Koalicja Obywatelska spada do 28 procent - poprzednio było to 31 procent, z kolei Lewica może liczyć na 9 procent, co stanowi wzrost o 1 procent.
Sondaż dla wPolityce.pl: ZP - 39 proc., KO - 28 proc., Lewica i Konfederacja po 9 proc.
Sondaż dla wPolityce.pl: ZP - 39 proc., KO - 28 proc., Lewica i Konfederacja po 9 proc.Foto: MARCIN BANASZKIEWICZ/FotoNews/Forum

Jak zwrócono uwagę, poza faktem, że poparcie dla obozu politycznego Jarosława Kaczyńskiego jest znowu na rekordowym poziomie, kolejne oskarżenia ze strony opozycji, w tym Donalda Tuska, wysuwane pod adresem Zjednoczonej Prawicy nie przyniosły efektów.

Portal wskazuje też, że badanie jest istotne, ponieważ pokazuje poparcie dla partii politycznych "w momencie katastrofy ekologicznej na Odrze, gdzie doszło do masowego śnięcia ryb - jak dziś wiemy, najprawdopodobniej z powodu pojawienia się złotych alg". 

Jak plasują się pozostałe ugrupowania?

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez pracownię Social Changes są jednoznacznym dowodem na to, że reakcja Polaków jest odwrotna od planowanej przez opozycję.

  • Polska 2050 Szymona Hołowni ma poparcie 8 procent badanych, o punkt więcej niż poprzednio
  • PSL - Koalicja Polska - znów poniżej progu, 4 procent (-1)
  • Kukiz'15 - 1 procent (-1)
  • Nikt nie wskazał Porozumienia

Zgodnie z badaniem pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, którego wyniki zostały opublikowane w piątek, udział w wyborach zadeklarowało 57 proc. respondentów.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę...

Badani odpowiedzieli też na pytanie, czy wzięliby udział w wyborach, jeśli obywałyby się w najbliższą niedzielę. Na tak postawione pytanie 44 proc. respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 13 proc. "raczej tak". 18 proc. badanach zadeklarowano, że zdecydowanie nie uczestniczyłoby w wyborach, a 14 proc. "raczej nie". 11 proc. respondentów nie miało zdania w tej sprawie.

Czytaj więcej:

Badanie zostało zrealizowane w dniach 12 – 15 sierpnia 2022 roku, metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1068 osób.

wpolityce.pl/PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także