Śnięte ryby w Odrze. Instytut Rybactwa Śródlądowego: doszło do masowego zakwitu glonów

2022-08-19, 16:33

Śnięte ryby w Odrze. Instytut Rybactwa Śródlądowego: doszło do masowego zakwitu glonów
Naukowcy potwierdzają odkrycie złotych alg w Odrze. Foto: PAP/Jerzy Muszyński

W Odrze doszło do masowego zakwitu glonów - informuje Instytut Rybactwa Śródlądowego (IRS) w Olsztynie. Jak powiedział dyrektor instytucji dr inż. Grzegorz Dietrich, występowanie złotych alg, wydzielających toksyny zabójcze dla ryb, potwierdzono jednoznacznie w poniedziałek, 15 sierpnia.

Podczas konferencji prasowej w Gryfinie dyrektor Instytutu Rybactwa Śródlądowego poinformował, że 11 sierpnia wysłano grupy badawcze nad Odrę do Słubic. Występowanie mikroalg ustalono wstępnie w ubiegły piątek.

Przyczyna śnięcia ryb?

- W poniedziałek stwierdziliśmy jednoznacznie, że to jest gatunek Prymnesium parvum. Ilości tej algi, które występowały, są olbrzymie. To jest masowy zakwit glonów, to nie są jakieś standardowe ilości. To jest po kilkadziesiąt miligramów na litr - wyjaśniał dr inż. Grzegorz Dietrich. Przekazał ponadto, że według badaczy Instytutu ryby, które uciekały przed zagrożeniem i chowały się w portach, stanowią cenne źródło do przyszłego odtworzenia populacji.

Dr inż. Grzegorz Dietrich tłumaczył, w jaki sposób jego zastępczyni prof. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke ustaliła występowanie złotych alg.

- Znalazła ona te próby pod mikroskopem, a następnie przerzuciliśmy je na tzw. sączki, to są takie bibułki. Mieliśmy na tych sączkach dosłownie złoty obraz, czyli te olbrzymie ilości glonów dominowały w wodzie - powiedział szef IRS. Jak dodał, występowanie złotych alg potwierdził również niemiecki, siostrzany instytut. Dr inż. Grzegorz Dietrich zaznaczył, że celem badaczy Instytutu Rybactwa Śródlądowego jest uratowanie ryb, które przeżyły, by móc odtworzyć faunę Odry.

Złote algi

Złote algi to glon prowadzący fotosyntezę i posiadający zdolność do wytwarzania toksyn - przypomniał dr hab. Ryszard Szetela z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Wskazał on, że o aktywności glonów i zachodzących w wodach Odry procesach biologicznych świadczą zmiany parametrów wody rzecznej, zarejestrowane na stacji pomiarowej w niemieckim Frankfurcie (na wysokości Słubic). Stacja ta prowadzi ciągły pomiar jakości wody w Odrze, m.in. stężenia tlenu oraz pH wody (czyli jej odczynu). Profesor analizował zestawienie tych danych z jednego miesiąca.

Zwłaszcza zmiany dwóch parametrów: stężenia tlenu i odczynu wody - wyjaśniał - są jak "wizytówka" glonów i świadczą o ich aktywności: fotosyntezie i zakwicie.

Jeśli chodzi o stężenie tlenu wodzie, to przed 7 sierpnia wynosiło ono ok. 8 gramów na metr sześcienny i nieznacznie wahało się w rytmie dobowym. Natomiast 7 sierpnia nastąpił dramatyczny skok stężenia tlenu - nawet do 12 gramów na metr sześcienny - relacjonował profesor.

- Skąd się wziął ten tlen? Z aktywności glonów w wyniku zakwitu - skonstatował.

Posłuchaj

Dyrektor Instytutu Rybactwa Śródlądowego: w Odrze doszło do masowego zakwitu glonów, tzw. złotych alg (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

as

Polecane

Wróć do strony głównej