more_horiz
Wiadomości

IPN zaprezentował wystawę "Pakt zbrodniarzy", poświęconą niemiecko-sowieckiemu porozumieniu z 1939 r.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 17:21
Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wystawę "Pakt zbrodniarzy". Jest ona poświęcona paktowi Ribbentrop-Mołotow, którego 83. rocznica podpisania przypada we wtorek. Ekspozycję można oglądać na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. - Wystawa opowiada o skonsumowaniu ideologicznej bliskości i wspólnoty interesów pomiędzy dwoma bestiami, jakimi byli Hitler i Stalin - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki.
Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wystawę Pakt zbrodniarzy
Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wystawę "Pakt zbrodniarzy"Foto: PAP/Paweł Supernak

Podczas uroczystości otwarcia ekspozycji prezes IPN Karol Nawrocki mówił, że przypomina ona o zbrodniczym porozumieniu zawartym pomiędzy Związkiem Sowieckim i Rzeszą Niemiecką.

- Ta wystawa opowiada o skonsumowaniu ideologicznej bliskości i wspólnoty interesów pomiędzy dwoma bestiami, jakimi byli Hitler i Stalin, którzy podpalili ówczesny świat, wywołali II wojnę światową i doprowadzili do śmierci kilkudziesięciu milionów osób - zaznaczył. Prezes Instytutu dodał, że Hitler i Stalin zniszczyli niepodległość pięciu państw, zaczynając od Rzeczypospolitej Polskiej.

Wystawę przygotował warszawski oddział IPN. Dyrektor oddziału profesor Jerzy Eisler wyjaśniał, że ekspozycja ma uświadamiać grozę paktu zawartego między Hitlerem i Stalinem. Historyk określił pakt Hitler-Stalin jako jedno z najstraszniejszych wydarzeń w historii świata, które "zadecydowało o losach milionów ludzi w Europie Środkowej".

Współpraca niemiecko-sowiecka

Jednym z autorów jest kierownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Warszawie, doktor Tomasz Łabuszewski. Historyk podkreśla, że jednym z najważniejszych elementów wystawy są zdjęcia ukazujące współpracę niemiecko-sowiecką oraz osoby odpowiedzialne za podpisanie paktu. - Mówimy o tzw. mordercach zza biurka, to znaczy ludziach, którzy swoimi podpisami decydują o życiu i śmierci wielu milionów ludzi. Podpisując dokumenty, ten 23 sierpnia czy później, ten 28 września mieli oni pełną świadomość konsekwencji swoich czynów i robią to z uśmiechem na ustach - zaznaczył.

Wystawę "Pakt zbrodniarzy" można oglądać na skwerze Hoovera do 12 września.

Pakt o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim i Rzeszą Niemiecką został podpisany 23 sierpnia 1939 roku i zawierał tajny protokół, zgodnie z nim, Trzecia Rzesza otrzymała strefę wpływów składającą się z Litwy (wraz z Wileńszczyzną), części Polski - na zachód od linii rzek: Narew, Wisła, San oraz większość obszaru Rumunii. Strefa wpływów ZSRR obejmowała Finlandię, Estonię i Łotwę, pozostałą część Polski oraz część Rumunii - Besarabię.

Czytaj także:


Posłuchaj
00:27 11900910_1.mp3 IPN zaprezentował wystawę "Pakt zbrodniarzy" poświęconą paktowi Ribbentrop - Mołotow - (IAR)

 es

Zobacz także

Zobacz także