more_horiz
Wiadomości

Dopłaty do ogrzewania. Rząd przyjął projekt ustawy. Premier Morawiecki: poszerzamy arsenał wsparcia obywateli

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 15:57
- Samorządy otrzymają w tym roku blisko 13,7 mld zł, które będą mogły wydać w sposób bardzo elastyczny, np. na dodatki do ciepła - poinformował premier Mateusz Morawiecki. 
Premier: samorządy otrzymają w tym roku blisko 13,7 mld zł
Premier: samorządy otrzymają w tym roku blisko 13,7 mld złFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Bezpieczeństwo energetyczne i finansowe to podstawa naszego myślenia oraz główna część filozofii działania rządu Prawa i Sprawiedliwości - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Poinformował, że rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął dwa projekty ustaw, które mają łagodzić wysokie ceny energii. - Energia oraz surowce naturalne stały się bronią w ręku Władimira Putina - podkreślił premier. - Jednak my staramy się wykorzystywać dobrą sytuację budżetową, żeby pomóc obywatelom. (...) Dlatego poszerzamy nasz arsenał narzędzi wsparcia dla obywateli i wprowadzamy dodatkowe możliwości finansowania ciepła. Będą one dotyczyć pelletu, LPG, oleju opałowego, drewna oraz ciepła systemowego - mówił. 

Doprecyzował, że wsparcie finansowania ciepła będzie obejmować m.in. tzw. podmioty wrażliwe, do których należą np. szpitale czy szkoły.

Wsparcie dla samorządów

Mateusz Morawiecki oświadczył również, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak wyjaśnił, proponowane przepisy zapewnią samorządom jeszcze w tym roku dodatkowy zastrzyk finansowy, prawie 13,7 mld zł

Szef rządu podkreślił, że dopłata dla JST "przewyższa najśmielsze oczekiwania samorządowców". - Wiem, bo przetestowałem to podczas rozmowy z nimi - dodał premier.

- Środki, które przeznaczymy dla samorządów, blisko 13,7 mld zł, mogą być wydane w sposób elastyczny. Mogą zrekompensować ubytki w dochodach bieżących, czyli na wydatki bieżące, mogą służyć na inwestycje, mogą być przeznaczone na różnego rodzaju podwyżki, także mogą i powinny być przeznaczone na dodatki do ciepła, ciepła systemowego, rekompensaty podwyżek do ciepła po to, by mieszkańcy mogli korzystać z tańszego ciepła, tańszej energii, a więc na dopłaty do węgla, dopłaty do ciepła - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Nowe środki mają nie tylko pomóc w wydatkach bieżących, ale także pomóc w kłopotach energetycznych, ciepłowniczych. Dlatego chcemy nakłonić jednostki samorządu terytorialnego, by w najbliższych latach 15 proc. tych dodatkowych pieniędzy przeznaczyły na poprawę efektywności energetycznej i ograniczenie kosztów zakupu energii, energii cieplnej, które ponoszą odbiorcy - stwierdził szef rządu.

Posłuchaj
00:32 11902605_1.mp3 Premier: proponujemy ustawę dofinansowującą samorządy (IAR)

Dodał, że każda gmina otrzyma co najmniej 2 mln 900 tys. zł. 

Posłuchaj
00:34 11902577_1.mp3 Mateusz Morawiecki: bezpieczeństwo energetyczne i finansowe Polaków to podstawa filozofii rządu (IAR)

Kiedy ustawy trafią do Sejmu?

Przyjęte przez rząd we wtorek projekty ustaw powinny zostać rozpatrzone na dodatkowym posiedzeniu Sejmu na początku września. - Z tego, co wiem, pani marszałek taką decyzję podjęła. Ona pewnie ją wkrótce oficjalnie przedstawi, ale jest wysoce prawdopodobne (...), że będzie dodatkowe posiedzenie (Sejmu - przyp. red.) na samym początku września - powiedział premier.

- Dlatego zależało nam dzisiaj na dogłębnym przeanalizowaniu tych ustaw na posiedzeniu Rady Ministrów, żeby teraz, dosłownie w najbliższych dniach, one mogły trafić do Sejmu i mogły odbyć się pierwsze czytania, tak by te ustawy, o której dzisiaj mówiliśmy, mogły być jak najszybciej procedowane - dodał.

Posłuchaj
00:28 11902648_1.mp3 Mateusz Morawiecki o możliwym dodatkowym posiedzeniu Sejmu we wrześniu (IAR)

Czytaj więcej:

nj

 

Zobacz także

Zobacz także