Premier Morawiecki w Wieluniu: za każdym człowiekiem kryje się koszmar wojny
Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęły się w czwartek nad ranem w Wieluniu (woj. łódzkie) obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania tego miasta. O godz. 4.40 w mieście zabrzmiały syreny alarmowe. - Zapominamy, że za każdym człowiekiem kryje się koszmar wojny - podkreślił szef rządu w swoim wystąpieniu.
2022-09-01, 05:20
- To właśnie bezbronny Wieluń padł ofiarą bardzo skalkulowanej polityki zastraszenia i zniszczenia - przypomniał premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Hitler mówił do swoich żołnierzy, żeby litość nie miała dostępu do ich serc.
Szef rządu wskazał, że według planów okupantów Polska miała być zniszczona niemal całkowicie, a Polacy mieli być wymordowani w 85% - pozostali mieli zostać niewolnikami narodu panów. - I ten plan realizowano od pierwszych godzin wojny. (...) Kiedy Niemcy zdali sobie sprawę, że los może być dla nich niekorzystny, rozpoczęli Akcję 1005 - niszczenie śladów zbrodni. Kiedy wspominamy tamte dni, musimy mieć świadomość, że cała niemiecka machina zbrodni brała udział w unicestwianiu Polski - podkreślił.
- Polska straciła kilkanaście milionów ludzi. W 1938 r. liczba ludności wynosiła 35 mln ludzi, a pierwszy spis ludności po wojnie wykazał poniżej 24 mln. Często mówimy o milionach, ale zapominamy, że za każdym człowiekiem kryje się koszmar wojny - podkreślił premier.
- "Jutro by mogło być szczęśliwe, gdyby w ogóle mogło być" - dla małych chłopców z Wielunia nie było tego jutra, trzej bracia zginęli właśnie tamtego dnia. Pomyślmy o losie wszystkich ludzi, którzy wtedy zginęli - wskazał szef rządu, przypominając zarazem, że należy dbać o prawdę i o zadośćuczynienie. - Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do podtrzymywania pamięci i prawdy o II wojnie światowej - dodał.
REKLAMA
- Dziś musimy stać na straży prawdy o przeszłości, w imieniu tamtych ofiar - także po to, żeby budować przyszłość. Musimy iść w nią razem z tymi, którzy zginęli. Po to, aby przyszłość rzeczywiście była w pełni szczęśliwa - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.
83. rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września 1939 r. rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby - pacjenci i personel szpitala. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej. Rocznicowe uroczystości odbywają się na placu Kazimierza Wielkiego, w niedalekiej odległości od dawnego budynku szpitala Wszystkich Świętych.
Wieluń był jednym z pierwszych miast, na które 1 września spadły niemieckie bomby. Od godz. 4.40 do 14 na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł w wyniku ataku Luftwaffe zginęło od 1200 do ponad 2 tys. osób. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy. Zdaniem historyków miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną.
- "Jest porażający". Premier Morawiecki o raporcie dot. strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej
- Andrzej Duda: dla każdego Polaka Westerplatte jest symbolem niezłomności i wielkiego ducha
ng//PAP
REKLAMA