more_horiz
Wiadomości

Reparacje od Niemiec. Jakie będą kolejne kroki polskiego rządu? Arkadiusz Mularczyk przedstawił szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 23:56
Jak wskazał poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, po publikacji raportu o stratach Polski, spowodowanych przez niemiecką inwazję, dalsze kroki, które należy podjąć, to uświadomienie europejskim społeczeństwom skali zniszczeń, jakich doznał nasz kraj w czasie II wojny światowej.
Arkadiusz Mularczyk o dalszych działaniach w sprawie reparacji od Niemiec
Arkadiusz Mularczyk o dalszych działaniach w sprawie reparacji od NiemiecFoto: NAC

Gość TVP Info, który kierował pracami Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, podkreślił, że bez tego nie uda się przekonać niemieckiego rządu do uznania reparacji. Jak mówił, ważnym zadaniem jest przekonanie niemieckich mediów, think tanków, polityków i społeczeństwa, że mają dług.

- Cóż z tego, że oni mówią, iż tak, ponoszą odpowiedzialność, przepraszają, ale nic nie zapłacą. (...) Jest rachunek - bardzo konserwatywny - jeżeli mówimy o budowie partnerskich relacji, to po prostu zapłaćcie za II wojnę światową - mówił poseł.

"Nie ma dokumentów o zrzeczeniu się reparacji"

Ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec poinformowało, że sprawę reparacji wojennych dla Polski uznaje za zamkniętą. "Polska zrzekła się reparacji dawno temu w 1953 roku i potwierdziła to później kilkukrotnie. To podstawowy fundament dzisiejszego porządku europejskiego. Niemcy ponoszą polityczną i moralną odpowiedzialność za II wojnę światową" - przekazał niemiecki MSZ.

Arkadiusz Mularczyk powiedział, że nie ma dokumentów państwowych, poświadczających zrzeczenie się przez PRL reparacji. - Nie ma w Dzienniku Ustaw ani Monitorze Polskim żadnej uchwały rządu Bieruta, która weszłaby do obrotu prawnego. Nie ma też żadnej wiedzy, żeby zebrała się i w tej sprawie debatowała Rada Ministrów. Jest jedna kartka papieru podpisana przez Bieruta w 1953 roku, w niedzielę o 19.30 - więc istnieje bardzo poważne podejrzenie, że wymuszono podpisanie tego oświadczenia - podkreślił Arkadiusz Mularczyk.

Czytaj także:

Raport dot. strat wojennych Polski

Ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę w wyniku inwazji Niemiec wynosi 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Opublikowany w czwartek raport składa się z trzech części: pierwsza stanowi opis i oszacowanie strat demograficznych i materialnych, druga zawiera dokumentację zdjęciową, fotograficzną wojny i okupacji niemieckiej, pokazującą brutalność okupacji, a trzecia to rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków czy pacyfikacji wsi.

Szacunkowe straty oparte są na szczegółowych wyliczeniach na podstawie danych archiwalnych zarówno z Polski, jak i z Niemiec oraz innych krajów.

Posłuchaj
00:26 11917994_1.mp3 Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk: uzyskanie pełni reparacji jest możliwe (IAR)

 

Zobacz także: Arkadiusz Mularczyk w Programie 1 Polskiego Radia

ng

Zobacz także

Zobacz także