more_horiz
Wiadomości

"Techniczna konieczność". Prezes PiS zapowiada ustawę o przesunięciu wyborów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 14:03
Projekt ustawy dotyczący przedłużenia kadencji samorządów zostanie złożony prawdopodobnie w tym tygodniu - zapowiedział na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak ocenił, jest "techniczna konieczność" przesunięcia wyborów i mogłyby się one odbyć wiosną 2024 roku, choć - jak zaznaczył - trwają w tej sprawie konsultacje z prezydentem.
Prezes PiS zapowiedział projekt ustawy w sprawie przesunięcia wyborów samorządowych
Prezes PiS zapowiedział projekt ustawy w sprawie przesunięcia wyborów samorządowychFoto: Shutterstock/Dziurek

Na konferencji prasowej prezes PiS pytany był o plany przełożenia przyszłorocznych wyborów samorządowych i ewentualną reformę ordynacji wyborczej.- Jeżeli chodzi o przesunięcie wyborów, to jest to techniczna konieczność, wskazywana także przez Państwową Komisję Wyborczą i taki projekt zostanie złożony - zapowiedział.

Dodał, że wybory te zostaną przesunięte zapewne o pół roku - prawdopodobnie na kwiecień 2024. - W tej sprawie trwają rozmowy z panem prezydentem - zaznaczył.

- Jeśli chodzi o reformę wyborczą, to my tę sprawę rozważamy, ale nie sądzimy, żeby to było sprawą przed wyborami. To, jeżeli nam się powiedzie, raczej sprawa po wyborach - powiedział Jarosław Kaczyński pytany o ewentualną zmianę ordynacji wyborczej.

Wybory samorządowe blisko krajowych

Według aktualnego terminarza, wybory samorządowe mogą odbyć się między 21 września a 14 października przyszłego roku. W grę wchodzą zatem niedziele 24 września, 1 października i 8 października. Druga tura jest organizowana dwa tygodnie później. W związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat, a ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 roku

W przypadku wyborów parlamentarnych możliwy termin głosowania to daty między 13 października a 11 listopada 2023 roku. W tym czasie niedziele przypadają 15 października, 22 października, 29 października oraz 5 listopada.

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Wprost", że dla transparentności politycznej, wyrównania szans, zmniejszenia ciśnienia, jakie będzie wytwarzała kampania wielkich ugrupowań, należy rozdzielić wybory parlamentarne i samorządowe. Jego zdaniem, wiosna 2024 r. byłaby optymalnym terminem.

Posłuchaj
00:54 wybory - ustawa - spec - surowka 11922382_1.mp3 O zmianie terminu wyborów samorządowych prezes PiS mówił także podczas spotkania z Polakami na początku września - relacja Karola Surówki (IAR)

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także