more_horiz
Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda: pożegnaliśmy Edwarda Mosberga, odważnego Świadka historii

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 21:56
Prezydent Andrzej Duda, który jest w Stanach Zjednoczonych, uczestniczył w uroczystości pogrzebowej Edwarda Mosberga, polskiego Żyda ocalałego z Holokaustu.
Nowy Jork - prezydent Andrzej Duda wziął udział w pogrzebie Edwarda Mosberga
Nowy Jork - prezydent Andrzej Duda wziął udział w pogrzebie Edwarda MosbergaFoto: PAP/Leszek Szymański

"Przed chwilą w New Jersey pożegnaliśmy Pana Edwarda Mosberga, Ocalałego z Holokaustu polskiego Żyda, niestrudzonego i odważnego Świadka historii, Patriotę, niezłomnego Obrońcę dobrego imienia Polski i Polaków. Dziękujemy Panu Bogu za Jego piękne życie. R.I.P."- napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Edward Mosberg urodził się w 1926 roku w Krakowie. W czasie II wojny światowej trafił do krakowskiego getta, był też więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Podczas wojny w obozach zginęła część jego rodziny. W latach 50. XX wieku Edward Mosberg wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zaangażował się w upowszechnianie wiedzy na temat Holokaustu, działał też na rzecz poprawy stosunków polsko-żydowskich. Wielokrotnie brał udział w Marszu Żywych w Auschwitz-Birkenau. 

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

W 2019 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

- W wieku 93 lat wrócić do miasta, w którym się urodziłem i otrzymać takie odznaczenie jest dla mnie okolicznością niesamowicie poruszającą - powiedział wówczas Edward Mosberg. - Przyjmuję tę nagrodę w imieniu siebie, mojej żony, moich dzieci i wnuków, a co najważniejsze, na cześć mojej matki, ojca, rodzeństwa oraz 6 milionów Żydów, brutalnie zamordowanych przez niemieckich nazistów podczas Holokaustu. Ważne aby ci, którzy przychodzą po nas, byli naszymi świadkami i mieli pewność, że tragedia Holocaustu nigdy nie zostanie zapomniana - mówił.

- Odznaczenie dedykuję także na cześć tych, którzy oddali i ryzykowali swoje życie, aby ratować Żydów w czasie wojny, jak rodzina Ulmów z Markowej, a także w nadziei na lepsze relacje między narodem Żydowskim i Polskim - dodał.

Edward Mosberg zmarł w wieku 96 lat.

Wcześniej szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że prezydent Andrzej Duda przerwał program pobytu w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, by uczestniczyć w pogrzebie Edwarda Mosberga.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także