more_horiz
Wiadomości

Ursula von der Leyen grozi Polsce brakiem funduszy. Prezes PiS: jej słowa są bulwersujące

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 11:30
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że Polsce należą się pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. W wywiadzie dla Radia Wrocław mówił, że wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej o tym, iż Polska nie otrzyma pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jeśli nie zmieni prawa w taki sposób, w jaki zapisano to w umowie, jest bulwersująca.
Jarosław Kaczyński o słowach szefowej KE: wypowiedź jest bulwersująca
Jarosław Kaczyński o słowach szefowej KE: wypowiedź jest bulwersującaFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Ursula von der Leyen mówiła o tym podczas czwartkowej debaty na uniwersytecie Princeton w USA.

Kamienie milowe do wypełnienia

Jarosław Kaczyński powiedział, że kamienie milowe nie są niczym nadzwyczajnym, mają je wszystkie państwa i są to po prostu punkty opisujące kolejne rzeczy do zrobienia.

- Kamieni milowych jest czasem po kilkaset, więc nie ma w tej chwili żadnej realnej przeszkody, żebyśmy otrzymali pieniądze, bo przecież były stawiane pewne warunki i one zostały spełnione. No ale jak ktoś chce uderzyć psa, to kij znajdzie, to jest na tej zasadzie - mówił prezes PiS.

Na początku czerwca Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy, ale postawiła warunki, których spełnienie jest konieczne do rozpoczęcia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Te warunki to tak zwane kamienie milowe zapisane w aneksie do decyzji Komisji.

***

Polska z Funduszu Odbudowy chce uzyskać 35 mld euro. Z tej sumy 24 mld euro to bezzwrotne dotacje, a reszta to preferencyjne pożyczki.

Posłuchaj
00:22 11958723_1.mp3 Jarosław Kaczyński o skandalicznych słowach Ursuli von der Leyen (IAR)

Czytaj także: 

IAR/as

Zobacz także

Zobacz także