more_horiz
Wiadomości

Otwarcie Baltic Pipe. Uroczystość z udziałem prezydenta Dudy i premierów Polski i Danii [TRANSMISJA]

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 10:55
W tłoczni gazu Goleniów trwają uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe. Przesył surowca ma się rozpocząć w sobotę 1 października. W uroczystości bierze udział między innymi prezydent Andrzej Duda. Transmisję można oglądać na portalu PolskieRadio24.pl, dzięki uprzejmości TVP.
Dziś uroczyste otwarcie Baltic Pipe
Dziś uroczyste otwarcie Baltic PipeFoto: PRSA

W wydarzeniu biorą udział: prezydent Andrzej Duda, szefowie rządów Polski i Danii Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen, minister do spraw ropy naftowej i energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen.

To inwestycja strategiczna dla naszego bezpieczeństwa energetycznego - ważna nie tylko dla Polski, ale i regionu. Premier Mateusz Morawiecki powiedział ostatnio, że ranga otwarcia Baltic Pipe jest ogromna.

- Tego typu projekty opóźniają się czasami o lata, a budżety są przekraczane o sto procent. W tym przypadku udało się wszystko zrealizować na czas - powiedział. Zaznaczył również, że jest to kolejny krok Polski w kierunku dywersyfikacji dostaw.

"Polski i duński system przesyłowy"

Gazociąg łączy polski i duński system przesyłowy, dzięki czemu do naszego kraju będzie mógł płynąć gaz z szelfu norweskiego. Operatorami Baltic Pipe są duński Energinet i polski Gaz-System.

Minister klimatu Anna Moskwa powiedziała, że to połączenie jest symbolem polskiej suwerenności energetycznej. Z kolei prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień podkreślił, że uruchomienie tej inwestycji zamyka pewną długą epokę w polskim gazownictwie, kiedy byliśmy zależni od dostaw surowca ze Wschodu.

Posłuchaj
00:57 11961249_1.mp3 Anna Moskwa: kolejne kontrakty są negocjowane (IAR)

Czytaj także:

Posłuchaj
00:53 11961234_1.mp3 Otwarcie rurociągu Baltic Pipe z udziałem premiera i prezydenta (IAR)

10 mld m sześc. gazu

Gazociągiem będzie można rocznie przesyłać 10 mld m sześc. gazu do Polski i 3 mld z naszego kraju do Danii. Energinet poinformował ostatnio, że w związku z postępem prac duński odcinek Baltic Pipe pełną przepustowość może mieć wcześniej, niż zakładano, czyli nie od stycznia 2023 roku, ale od końca listopada tego roku.

Projekt Baltic Pipe składa się z 5 głównych komponentów: 1 - gazociągu na dnie Morza Północnego, 2 - rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, 3 - tłoczni gazu w Danii, 4 - gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, 5 - rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. W sumie cały system przesyłowy ma długość około 900 km.

PAP/IAR/jb,pg/pp

Zobacz także

Zobacz także