more_horiz
Wiadomości

Rozpoczyna się 14. festiwal NNW. "Publiczność będzie mogła wsłuchać się w ostatnie świadectwa bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 05:49
Dwieście wydarzeń, w tym sto pokazów filmowych opowiadających o różnych drogach do wolności - to program rozpoczynającego się w Gdyni 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. W programie filmy fabularne, kino kameralne i dokumenty z różnych zakątków świata. Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio.
XIV Festiwal NNW
XIV Festiwal NNWFoto: mat. prasowe

- Publiczność będzie mogła wsłuchać się w ostatnie świadectwa bohaterów, przyjrzeć się nie tylko historii Polski, ale także innych krajów - powiedział dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. Dodał, że prezentowane filmy pokazują drogę do wolności zarówno Polski, jak i Czech, Węgier czy Gruzji. Zaznaczył, że twórcy przysyłają też opowiadające o poszukiwaniu tożsamości prace z Australii, Wenezueli czy z Japonii.

14. festiwal NNW. Długa lista filmów

Wśród filmów fabularnych znalazły się takie produkcje, jak: "Niepokonany" w reżyserii Barry'ego Levinsona - o polskim Żydzie i bokserze walczącym w Auschwitz czy "Mauretańczyk" w reżyserii Kevina Macdonalda z Jodie Foster i Benedictem Cumberbatchem w obsadzie. Zobaczyć będzie można także kino kameralne, w tym film "Krystof" o mrocznych czasach stalinizmu w Czechosłowacji, ukraiński dramat wojenny "Snajper", chorwacki "Szósty autobus" o oblężeniu Vukovaru. Wśród polskich propozycji fabularnych znalazły się takie produkcje, jak: "Orlęta Grodno '39", "Lokatorka" i "Śmierć Zygielbojma".

Posłuchaj
00:56 11963197_1.mp3 Gdynia: rozpoczyna się XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW (IAR)

- W konkursie dokumentów międzynarodowych zmierzy się 26 produkcji, w tym 15 z Polski. Część z nich opowiada historię krajów naszego regionu - zaznaczył przewodniczący jury konkursu, krytyk filmowy Mateusz Werner. Jak dodał, dokumenty z państw byłego bloku wschodniego pokazują mroczne czasy komunizmu i drogę do wyzwolenia, a także wydarzenia z historii najnowszej. - Wojna w byłej Jugosławii, wojna domowa, atak Rosji na Gruzję w 2008 roku czy na Ukrainę w 2014 roku, protesty na Majdanie to wątki, które przewijają się w tych filmach - powiedział Mateusz Werner.

W ramach konkursów filmów dokumentalnych i pokazów specjalnych publiczność obejrzy filmy między innymi z USA, Norwegii, Japonii, Wenezueli, Niemiec, Francji, Litwy, Włoch, Iranu czy Estonii. Wśród nich znalazły się takie propozycje, jak japoński dokument opisujący walkę o szacunek dla przodków - Ajnów czy włoski o największym procesie mafii.

Cztery festiwalowe dni wypełnią nie tylko projekcje filmowe, lecz także dyskusje, spotkania z twórcami i świadkami historii, wystawy, koncerty, spektakle.

Patronami medialnymi festiwalu są Polskie Radio i Polskie Radio 24.

Zobacz także:

jp

Zobacz także

Zobacz także