80. rocznica eksperymentów pseudomedycznych na Polkach w obozie w Ravensbrück. Sejm uczcił pamięć ofiar

2022-09-28, 12:50

80. rocznica eksperymentów pseudomedycznych na Polkach w obozie w Ravensbrück. Sejm uczcił pamięć ofiar
Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia 80. rocznicy pierwszych eksperymentów medycznych w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Foto: FORUM/Interfoto/Wolfgang Korall

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy pierwszych eksperymentów medycznych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Były one przeprowadzane m.in. na 74 Polkach od 1 sierpnia 1942 roku do jesieni 1943 roku.

Treść uchwały odczytała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

"Niech ofiary zbrodniczych operacji doświadczalnych w obozie koncentracyjnym Ravensbrück staną się symbolem i przestrogą przed ponownym popełnieniem podobnych, barbarzyńskich czynów" - zapisano w uchwale.

Dodano, że poprzez podjętą uchwałę izba oddaje cześć Polkom, ofiarom eksperymentów medycznych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Kobiety, które przeżyły pseudoeksperymenty medyczne, zostały kalekami.

Obóz koncentracyjny Ravensbrück. "Króliki doświadczalne"

W obozie przeprowadzano na kobietach bestialskie eksperymenty pseudomedyczne. Niemcy nazywali więźniarki "królikami doświadczalnymi". Najmłodsza z Polek, które stały się ofiarami hitlerowskiego bestialstwa, miała 16 lat.

- Pewnego dnia zabrano mnie do rewiru (obozowy szpital - przyp. red.) i uśpiono zastrzykiem. Gdy się obudziłam, miałam na obydwu nogach, na udach i podudziach rany długości 15-20 cm. Leżałam tak przez trzy miesiące, rany otwierali co dwa tygodnie - wspominała Helena Heger-Rafalska.

- Eksperymenty polegały na zakażaniu ran tężcem, bakteriami - wspominała jedna z więźniarek największego w III Rzeszy obozu dla kobiet. Wyczerpane i wygłodzone, gnano je do niewolniczej pracy.

Obóz koncentracyjny Ravensbrück. Najwięcej było Polek

Obóz koncentracyjny w Ravensbrück powstał w marcu 1939 r. Jego pierwszymi więźniarkami były działaczki niemieckiego ruchu oporu i niemieckie komunistki. Ravensbrück był głównym obozem koncentracyjnym dla kobiet zorganizowanym i prowadzonym przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Łącznie do obozu w całym okresie jego funkcjonowania przywieziono ponad 100 tys. kobiet (niektóre szacunki sięgają liczby 120 tys.). Działał nieprzerwanie do czasu wyzwolenia go 30 kwietnia 1945 r. przez Armię Czerwoną. Przywożono tam kobiety z całej Europy. Największą grupę, niemal 40-tysięczną tworzyły Polki.

Posłuchaj

Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia 80. rocznicy pierwszych eksperymentów medycznych w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Treść uchwały odczytała marszałek Sejmu Elżbieta Witek (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR, PAP

ASP

Polecane

Wróć do strony głównej