more_horiz
Wiadomości

Baltic Pipe już działa. Dziś rozpoczęły się dostawy gazu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 12:30
1 października rozpoczęły się dostawy gazu za pośrednictwem Baltic Pipe. Inwestycja łączy polski i duński system przesyłowy, dzięki czemu do naszego kraju będzie mógł płynąć gaz z szelfu norweskiego. Gaz-System podał, ile na dobę jest obecnie przesyłane gazu do Polski. 
Ruszają pierwsze dostawy gazu do Polski przez gazociąg Baltic Pipe
Ruszają pierwsze dostawy gazu do Polski przez gazociąg Baltic PipeFoto: Shutterstock/Nicole Mess

Gazociąg został oficjalnie oddany do użytku we wtorek. Jego operatorami są duński Energinet i polski Gaz-System. Ta pierwsza spóła poinformowała, że w związku z postępem prac duński odcinek gazociągu pełną przepustowość może mieć kilka tygodni wcześniej, niż zakładano, czyli od końca listopada tego roku.

"Zgodnie z obietnicą złożoną ponad 6 lat temu - dotrzymaliśmy słowa. Dziś o godz. 6.10 ruszył do Polski przesył gazu gazociągiem Baltic Pipe" - poinformował na Twitterze Gaz-System.

Spółka dodała, że nominacja dobowa na 1 października 2022 wynosi 62,4 mln kWh na dobę.

Również minister klimatu i środowiska odniosła się do tego wydarzenia. Anna Moskwa na Twitterze napisała: "Dziś historyczna chwila i dzień, na który czekaliśmy wiele lat - punktualnie o godzinie 6 rozpoczął się przesył gazu gazociągiem Baltic Pipe".

Otwarcie Baltic Pipe

Podczas uroczystości otwarcia Gazociągu Bałtyckiego, prezydent Polski Andrzej Duda mówił, że inwestycja przez lata była polskim marzeniem, a powstała dzięki ludziom, którzy mieli wizję uniezależnienia się od Rosji. Podkreślił, że uruchomienie Baltic Pipe wzmacnia naszą suwerenność.

Czytaj także:

Z kolei premier Mateusz Morawiecki nazwał Baltic Pipe "gazociągiem wolności, suwerenności, bezpieczeństwa i pokoju". Zaznaczył, że odpowiedzią na rosyjski imperializm musi być budowa bezpieczeństwa energetycznego, a temu właśnie służy polsko-duńska inwestycja.

Przepustowość gazociągu ma wynieść 10 mld m3 gazu rocznie

Docelowa przepustowość Baltic Pipe w kierunku Polski wyniesie dziesięć miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. To mniej więcej połowa krajowego zużycia tego surowca w ubiegłym roku.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:46 11969519_1.mp3 Ruszyła dostawa gazu do Polski przez Baltic Pipe. Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)

Baltic Pipe to polsko-duński projekt, ostateczna decyzja inwestycyjna o jego budowie zapadła w 2018 roku. Składa się z czterech tłoczni gazu, systemów przesyłowych na terenie Polski i Danii, a także dwóch podmorskich gazociągów ułożonych na dnie Morza Północnego oraz Morza Bałtyckiego.

Budowa została ukończona w 2022 r., z wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Dlatego przez pierwsze miesiące system ma działać tylko z częściową mocą. Jak oceniał podczas oficjalnego otwarcia prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, od soboty przepływ gazu powinien być na poziomie 200 tys. m sześc. na godzinę przy przepustowości nominalnej ponad 1 mln m sześc. na godzinę.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk dla portalu PolskieRadio24.pl: stajemy się w pełni niezależni od rosyjskiego gazu

IAR/PAP/ms/mk/kor

Zobacz także

Zobacz także