more_horiz
Wiadomości

Waloryzacja emerytur 2023. Wiceminister rodziny podał nową kwotę

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 06:59
Szacujemy, że najniższa emerytura wyniesie od marca 2023 r. ponad 1500 zł brutto - przekazał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Waloryzacja emerytur w 2023. Wiceminister rodziny podał liczby
Waloryzacja emerytur w 2023. Wiceminister rodziny podał liczbyFoto: Maciej Dubel/Shutterstock

Wiceminister Stanisław Szwed w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że przyszłoroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych będzie wysoka z powodu inflacji. Wskaźnik waloryzacji będzie znany pod koniec stycznia 2023 r., jednak według rządowych prognoz wyniesie on 13,8 proc.

- Rozważamy zastosowanie waloryzacji kwoto-procentowej z gwarantowanym minimalnym wzrostem. Szacujemy, że najniższa emerytura wyniesie od marca 2023 r. ponad 1500 zł brutto - poinformował wiceszef MRiPS. Obecnie minimalna emerytura wynosi 1338,44 zł brutto.

Trzynasta i czternasta emerytura będą większe

Wiceminister przekazał, że w budżecie państwa na waloryzację świadczeń zaplanowano około 40 mld zł. Wyższa emerytura i renta oznacza także wzrost przyszłorocznej trzynastej i czternastej emerytury.

Wypłatę czternastek w 2023 r. zapowiedział pod koniec września premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami powiatu ryckiego na Lubelszczyźnie.

Stanisław Szwed poinformował, że zasady wypłat będą podobne jak w tym roku. - Ostateczna decyzja w sprawie czternastek zapadnie, gdy Rada Ministrów przyjmie projekt. Jesteśmy jednak przygotowani na podobne rozwiązania jak w tym roku – kryterium dochodowe na poziomie 2900 zł i zasada złotówka za złotówkę. Wypłata czternastek także byłaby na przełomie sierpnia i września - przekazał.

Czytaj również:

"Szeroki pakiet wsparcia" dla seniorów

W tym roku na pełną kwotę czternastek (równą minimalnej emeryturze) mogły liczyć osoby, których świadczenie podstawowe, np. emerytura i renta, nie przekroczyła 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2900 zł czternastka była zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Wiceminister poinformował, że w tym roku na 13. i 14. emeryturę i na waloryzację świadczeń rząd przeznaczył 43 mld zł, a w latach 2021-2022 jest to łącznie prawie 77 mld zł. Podkreślił, że wsparcie dla seniorów obejmuje także szereg rozwiązań związanych z łagodzeniem skutków inflacji. To – jak wskazał – m.in. dodatek węglowy, dodatek do ogrzewania elektrycznego i wyższe limity przy zamrożeniu cen prądu.

- Ten pakiet wsparcia jest szeroki. Dodatków jest dużo, ale oczywiście one są przeznaczone na określony czas. Biorąc to wszystko pod uwagę, w przyszłym roku do seniorów może trafić blisko 100 mld zł  - zaznaczył Stanisław Szwed.

ms, PAP

Zobacz także

Zobacz także