Dziś początek posiedzenia Sejmu i Senatu. Tematem budżet 2023 i tarcza antyinflacyjna

Dziś o godz. 10:00 początek trzydniowego posiedzenia Sejmu. Z kolei o godz. 11:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu.

2022-10-05, 04:55

Dziś początek posiedzenia Sejmu i Senatu. Tematem budżet 2023 i tarcza antyinflacyjna
Sejm m.in. o budżecie 2023, Senat o tarczy antyinflacyjnej. Foto: Twitter/Sejm/Senat

Posłowie rozpoczną prace od przeprowadzenia drugiego czytania rządowego projektu ustawy o Centralnym Azylu dla Zwierząt. Zgodnie z nim do Azylu trafiałyby odebrane przemytnikom drapieżniki. Izba zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o prawach konsumenta. Ma on ukrócić nadużycia związane z pokazami handlowymi oraz wyjazdami, na których oferuje się na przykład pakiety medyczne.

Na piątek zaplanowano pierwsze czytanie projektu budżetu na 2023 rok. Założono w nim, że dochody państwa wyniosą 604 miliardy 700 milionów złotych, a wydatki - 672 miliardy 700 milionów. To oznacza, że deficyt wyniesie nie więcej niż 68 miliardów złotych. PKB ma wzrosnąć o 1,7 procent, średnioroczna inflacja ma wynieść 9,8 procent, a stopa bezrobocia na koniec 2023 roku - 5,4 procent.

Dwudniowe posiedzenie Senatu

Posłowie rozpoczną prace od przeprowadzenia drugiego czytania rządowego projektu ustawy o Centralnym Azylu dla Zwierząt. . Izba zajmie się między innymi nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która wydłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do końca tego roku. Chodzi o utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT na żywność, paliwa silnikowe, gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną, nawozy i inne środki wspomagające produkcję rolniczą.

Prawdopodobnie senatorowie zajmą się ustawą zamrażającą ceny prądu w 2023 roku na poziomie z tego roku. Limit zużycia do dwóch tysięcy kilowatogodzin rocznie, obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju, do 2 tysięcy 600 kilowatogodzin - osoby z niepełnosprawnościami oraz do 3 tysięcy dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i dla rolników.

REKLAMA

W porządku obrad jest też nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmienia ona sposoby określenia wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje celu publicznego. Rozwiązania te mają być stosowane przy nabywaniu nieruchomości pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Czytaj także:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej