more_horiz
Wiadomości

Ceny energii w Polsce. PiS apeluje o jak najszybsze przyjęcie ustawy znoszącej obligo giełdowe

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 15:19
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości  zwrócili się do marszałka Senatu o jak najszybsze uchwalenie ustawy znoszącej tak zwane obligo giełdowe. Jak podkreśliła Anna Kwiecień, ustawa ta oraz kolejne rozwiązania przygotowywane przez rząd spowodują, że ceny energii będą niższe.
Ustawa przewiduje zniesienie tak zwanego obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę energii
Ustawa przewiduje zniesienie tak zwanego obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę energiiFoto: Shutterstock/Kwangmoozaa

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali podczas konferencji prasowej do marszałka Senatu o jak najszybsze uchwalenie ustawy znoszącej tak zwane obligo giełdowe. Przyjęte w ubiegłym tygodniu przez Sejm przepisy zostały przekazane do izby wyższej, ale nie trafiły do porządku zakończonych wczoraj obrad.

Posłanka PiS Anna Kwiecień mówi, że ta ustawa oraz kolejne rozwiązania przygotowywane przez rząd spowodują, że ceny energii będą niższe.

Zniesienie obliga giełdowego

Ustawa przewiduje zniesienia tak zwanego obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę energii. Ten obowiązek dotyczy przede wszystkim wytwórców energii elektrycznej z węgla i gazu.

Projekt zaostrza też kary za stosowanie przez przedsiębiorstwa energetyczne praktyk niedozwolonych, polegających m.in. na manipulacji rynkowej.

Posłuchaj
00:18 11981546_1.mp3 PiS apeluje do marszałka Senatu o jak najszybsze przyjęcie ustawy znoszącej obligo giełdowe - IAR

 

Czytaj także:

Zobacz także: Robert Telus w "24 pytaniach"

IAR/es/koz

Zobacz także

Zobacz także