Jaka pogoda czeka nas w następnych miesiącach? Jest długoterminowa prognoza

2022-10-12, 06:30

Jaka pogoda czeka nas w następnych miesiącach? Jest długoterminowa prognoza
IMGW przedstawia eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na miesiące listopad 2022 - luty 2023. Foto: EvGavrilov/Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy przygotował eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na nadchodzące miesiące. Jakiej należy spodziewać się zimy? Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski twierdzi, że zima 2022/2023 będzie cieplejsza od przeciętnej.

IMGW przedstawił mapy, tabele i wyliczenia dotyczące prognozy pogody na najbliższe cztery miesiące: listopad 2022, grudzień 2022, styczeń 2023 i luty 2023. Zdaniem rzecznika Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorza Walijewskiego "zima będzie łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii".

- Zawiedzeni będą ci, którzy czekają na zabawy na śniegu - stwierdził Walijewski, wyjaśniając, że aktualizacja modeli pogodowych wskazuje na większe, niż dotąd przewidywano ocieplenie np. w grudniu.

Długoterminowa prognoza pogody - listopad 2022

W listopadzie - jak wynika z mapy i tabeli opublikowanej przez IMGW - temperatura i suma opadów powinna być zbliżona do normy wieloletniej, którą Instytut wylicza na podstawie przedziału lat 1991-2020. Średnia miesięczna temperatura powinna być w normie w całej Polsce, zaś jeśli chodzi o miesięczną sumę opadów, ta może być powyżej normy w północnej części Polski.

Mapa z prognozą długoterminową na listopad 2022. Fot. imgw.pl/mat. pras. Mapa z prognozą długoterminową na listopad 2022. Fot. imgw.pl/mat. pras.
Tabela z prognozą długoterminową na listopad 2022. Fot. imgw.pl/mat. pras. Tabela z prognozą długoterminową na listopad 2022. Fot. imgw.pl/mat. pras.

Długoterminowa prognoza pogody - grudzień 2022

Miesiąc świąteczny w zakresie temperatur nie będzie odbiegał od normy wieloletniej z lat 1991-2020. Gorzej będzie, jeśli chodzi o opady, bowiem grudzień 2022 w znacznej części Polski określany jest przez IMGW jako "miesiąc mokry". Miesięczna suma opadów powinna pozostawać w normie na północy kraju oraz południowym wschodzie, zaś w reszcie kraju będzie ona powyżej normy wieloletniej.

Mapa z prognozą długoterminową na grudzień 2022. Fot. imgw.pl/mat. pras. Mapa z prognozą długoterminową na grudzień 2022. Fot. imgw.pl/mat. pras.
Tabela z prognozą długoterminową na grudzień 2022. Fot. imgw.pl/mat. pras. Tabela z prognozą długoterminową na grudzień 2022. Fot. imgw.pl/mat. pras.

Długoterminowa prognoza pogody - styczeń 2023

Jak wynika z obliczeń i analiz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, styczeń powinien mieścić się w zakresie normy wieloletniej pod kątem miesięcznej sumy opadów. Dotyczy to całego kraju. Inaczej jest ze średnią miesięczną temperaturą, która - poza nielicznymi przypadkami na północy kraju - będzie w większości Polski powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Mapa z prognozą długoterminową na styczeń 2023. Fot. imgw.pl/mat. pras. Mapa z prognozą długoterminową na styczeń 2023. Fot. imgw.pl/mat. pras.
Tabela z prognozą długoterminową na styczeń 2023. Fot. imgw.pl/mat. pras. Tabela z prognozą długoterminową na styczeń 2023. Fot. imgw.pl/mat. pras.

Długoterminowa prognoza pogody - luty 2023

W lutym południowo-wschodnia część Polski - i mowa aż o ośmiu województwach - ma prognozowaną średnią miesięczną temperaturę powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. W reszcie kraju temperatura powinna mieścić się w normie. Z kolei, jeśli chodzi o opady, w kilku województwach na północy Polski przewidywane są przekraczające normę, zaś w reszcie kraju - w normie.

Mapa z prognozą długoterminową na luty 2023. Fot. imgw.pl/mat. pras. Mapa z prognozą długoterminową na luty 2023. Fot. imgw.pl/mat. pras.
Tabela z prognozą długoterminową na luty 2023. Fot. imgw.pl/mat. pras. Tabela z prognozą długoterminową na luty 2023. Fot. imgw.pl/mat. pras.

Z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że zima będzie dość ciepła, może być także wilgotna. W żadnym miesiącu i w żadnej części Polski nie prognozuje się temperatur czy opadów poniżej wieloletniej normy. Więcej szczegółów na temat długoterminowej prognozy pogody można przeczytać na stronie IMGW-Państwowego Instytutu Badawczego.

Czytaj również:

tvp.info/imgw.pl/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej