more_horiz
Wiadomości

"Musieliście stawić czoła wielu nowym problemom". Przemysław Czarnek uhonorował nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 13:59
- W ciągu ostatniego roku wykonaliście państwo gigantyczną pracę polegającą na przeprowadzeniu dodatkowych zajęć wspomagających dla uczniów, które miały pomóc nadrobić zaległości w związku z nauczaniem zdalnym - powiedział Przemysław Czarnek. Szef MEiN podkreślił również, że rząd zdaje sobie sprawę z tego, iż potrzebne jest zwiększenie nakładów na wynagrodzenia dla nauczycieli. - Jestem przekonany, że jeśli sytuacja na świecie się uspokoi, to będziemy w stanie również w nowym roku kalendarzowym te wynagrodzenia podnosić - dodał. 
Szef MEiN: wiemy, że potrzeba jeszcze większych nakładów na wynagrodzenia dla nauczycieli
Szef MEiN: wiemy, że potrzeba jeszcze większych nakładów na wynagrodzenia dla nauczycieli Foto: PAP/Piotr Nowak

W czwartek, 13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek bierze udział w uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podczas której nauczycielom zasłużonym dla polskiej oświaty wręcza odznaczenia państwowe, medale, nagrody Ministra Edukacji i Nauki, a także tytuły honorowe profesora oświaty.

"Wiele się zmieniło"

Przemysław Czarnek zauważył, że od ostatniego Dnia Edukacji Narodowej wiele się zmieniło i nauczyciele musieli stawić czoła wielu nowym problemom. - To był rok z którego wyszliśmy z nauki zdalnej po pandemii. Rok, w którym wykonaliście państwo gigantyczną pracę polegającą na przeprowadzeniu dodatkowych trzech zajęć tygodniowo, zajęć wspomagających za 200 mln zł wyasygnowanych z budżetu państwa, po to, żeby nadrobić te zaległości, które powstały w sposób naturalny w czasie nauki zdalnej - przypomniał. Ocenił, że to dzięki m.in. tym zajęciom wyniki egzaminów ósmoklasisty i maturalnych są na zadowalającym poziomie.

Szef MEiN powiedział, że w trwającym roku do Polski trafiły setki tysięcy dzieci, uczniów młodzieży - uchodźców z Ukrainy. - Robicie (przyjmujecie do szkół - przypis red.) to państwo w sposób, który zdobywa uznanie ludzi na całym świecie. Efektem państwa pracy (...) jest sytuacja, w której z żadnego zakątka w Polsce nie dochodzą choćby najmniejsze informacje i najrzadsze informacje o jakichkolwiek problemach w relacjach rówieśniczych pomiędzy polskimi, ukraińskimi dziećmi i młodzieżą - powiedział Przemysław Czarnek.

Posłuchaj
00:30 11991429_1.mp3 Przemysław Czarnek: robicie to państwo w sposób, który zdobywa uznanie ludzi na całym świecie (IAR)

"Inwestycje w wynagrodzenia nauczycieli"

Szef MEiN podkreślił również, że ostatni rok to m.in. inwestycje w wynagrodzenia nauczycieli. - Wiemy, że jest to niewystarczające, wiemy, że trzeba ten proces kontynuować. Jesteśmy przekonani, że jeśli tylko uspokoi się sytuacja związana z wojną na Ukrainie, a mechanizmy rynkowe - europejskie i światowe wrócą przynajmniej do pewnej normy, to i nas będzie stać na więcej - powiedział Przemysław Czarnek.

Jak dodał, mimo obecnych wyzwań rząd przeznaczył dodatkowe 11 mld zł na subwencję oświatową. - Wzrost subwencji oświatowej z poziomu blisko 53 mld zł do poziomu ponad 64 mld zł, to wzrost o ponad 11 mld zł rok do roku, który nie miał miejsca nigdy w historii Rzeczypospolitej Polskiej - zaznaczył minister.

Wskazał, że wynagrodzenie nauczyciela najmniej zarabiającego wzrośnie od 1 stycznia o 1240 zł brutto. - To jest 35 proc., dużo więcej niż wskaźnik inflacyjny. Rok do roku wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego wzrośnie od 1 stycznia o 814 zł brutto - powiedział szef resortu edukacji.

Powtórzył, że "potrzeba jeszcze więcej nakładów na wynagrodzenia dla nauczycieli". - Jestem przekonany, że jeśli tylko sytuacja się uspokoi, to jesteśmy w stanie również w kolejnych miesiącach nowego roku kalendarzowego te wynagrodzenia podnosić - zapewnił. 

"Ogromie inwestycji w polskich szkołach"

Minister Przemysław Czarnek mówił też o "ogromnych inwestycjach w polskie szkoły". - Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy organy prowadzące samorządu terytorialnego pozyskały na rozbudowę infrastruktury edukacyjnej (...) 5,2 mld zł. Takich inwestycji w polską oświatę nigdy nie było w żadnym okresie III RP i wcześniej - przekonywał.

Jednocześnie poinformował, że czwartek i w piątek resort ogłosi wyniki naboru na rozbudowę infrastruktury edukacyjnej w szkołach prowadzonych przez inne organy prowadzące od jednostek samorządu terytorialnego. Uczy się w nich 200 tys. dzieci. Jak mówił, są to szkoły stowarzyszeniowe, katolickie i prowadzone przez fundacje.

Wspominając działania w ciągu ostatniego roku, Przemysław Czarnek wskazał też na działania związane z unowocześnieniem polskiej szkoły. Wspomniał o funkcjonujących od 1 września w blisko 12 tys. szkół podstawowych nowoczesnych pracowni technicznych i informatycznych określanych jako laboratoria przyszłości.

Przemysław Czarnek przekonywał, że polscy uczniowie mają o wiele lepsze warunki w szkołach niż kiedyś, ale też lepsze od "warunków panujących w wielu szkołach Europy Zachodniej". Szef MEiN powiedział, że polskie szkoły zostały w ostatnim czasie podłączone do szybkiego internetu. "To są efekty inwestycji ostatnich tylko kilkunastu miesięcy i państwa ciężkiej pracy - powiedział.

Minister życzył nauczycielom satysfakcji z wykonywanego zawodu oraz tego, by "w szkołach panowała radość z faktu, że uczniowie otrzymują bardzo dobrą edukację na najwyższym poziomie".

Posłuchaj
00:21 11991437_1.mp3 Minister Przemysław Czarnek o inwestycjach w infrastrukturę oświatową (IAR)

Czytaj więcej:

Zobacz także: Tomasz Rzymkowski w PR24

nj, PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także