more_horiz
Wiadomości

"Podtrzymuje naszą tożsamość narodową". Wicepremier Błaszczak o znaczeniu służby państwu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 14:30
- Służba Polsce jest niezbędna dla podtrzymania naszej tożsamości państwowej i narodowej; nasza tożsamość narodowa stanowi nasz kod genetyczny, ona stanowi o naszej przyszłości - powiedział w Brzegu (woj. opolskie) minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak podczas uroczystego ślubowania klas mundurowych
Mariusz Błaszczak podczas uroczystego ślubowania klas mundurowych Foto: PAP/Krzysztof Świderski

Mariusz Błaszczak wygłosił w niedziele w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu przemówienie inaugurujące obchody 10-lecia Collegium Nobilium Opoliense.

Szef MON wskazał, że w ostatnich latach wyraźnie zarysował się w Polsce podział, "na tych, którzy służą Polsce i na tych, którym jest wszystko jedno". - Służba Polsce jest niezbędna dla podtrzymania naszej tożsamości państwowej i narodowej - powiedział wicepremier.

Ukraiński model obrony ojczyzny 

Mariusz Błaszczak w tym kontekście przytoczył przykład Ukrainy. - Nie ulega żadnej wątpliwości, że gdyby nie postawa samych Ukraińców, to pomoc Zachodu by nie nadeszła. Ukraina dzielnie broni swojej ojczyzny. Ukraińcy, nawet ci mówiący po rosyjsku, czują się gospodarzami swojej ziemi, czują się wspólnotą narodową, dlatego tej wspólnoty bronią. Gdyby się poddali, staliby się przedmiotem, a nie podmiotem. Byliby traktowani jak ludzie, którzy muszą pracować dla najeźdźców; Ukraińcy czują się gospodarzami swojego terenu - ocenił.

Dodał, że w Polsce tożsamość narodowa stanowi "nasz kod genetyczny".  - Ona stanowi o naszej przyszłości - podkreślił Błaszczak.

Czytaj także: 

"Im silniejsze Wojsko Polskie, tym bezpieczniej" 

Wicepremier gratulował również założycielom uczelni, która - jak podkreślał - od 10 lat wychowuje i kształci młodych ludzi podejmujących później wyzwania w życiu społecznym. - Są liderami politycznymi, są działaczami samorządu terytorialnego, są naukowcami, są biznesmenami, ale również są żołnierzami Wojska Polskiego - mówił.

Posłuchaj
00:26 12008374_2.mp3 Mariusz Błaszczak: są liderami politycznymi, są działaczami samorządu terytorialnego, są naukowcami, są biznesmenami, ale również są żołnierzami Wojska Polskiego (IAR)

Mariusz Błaszczak podkreślał, że zadaniem takich uczelni, jak Collegium Nobilium Opoliense - poza dostarczaniem wiedzy - jest też kształtowanie postaw patriotycznych, służby wobec ojczyzny i służby innym. Szef MON wyraził też zadowolenie, że absolwenci takich uczelni służą później w Wojsku Polskim.

Zachęcał również, by podejmować służbę w wojsku. - Wojsko Polskie jest silne, kiedy jest liczne - zaznaczał wicepremier. Dodał, że warto być żołnierzem, bo służba w wojsku jest służbą na rzecz bezpieczeństwa naszej wspólnoty narodowej. - Im silniejsze Wojsko Polskie, tym bezpieczniej" - powiedział Mariusz Błaszczak. Zwrócił też uwagę, że silna pozycja naszego wojska oznacza też silniejszą pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Posłuchaj
00:26 12008374_1.mp3 Szef MON: im silniejsze Wojsko Polskie, tym bezpieczniej (IAR)

Collegium Nobilium Opoliense

Collegium Nobilium Opoliense to jedna ze szkół liderów w Polsce. Dzięki wdrożonemu w 2012 roku programowi uczelnia kształci przyszłe elity dla potrzeb polskiej polityki, administracji samorządowej i rządowej, dyplomacji, nauki, mediów i organizacji pozarządowych. Z oferty szkoły korzystają uczniowie, studenci i absolwenci uczelni także spoza regionu.

Szef MON gościem Programu 1 Polskiego Radia - zobacz nagranie rozmowy

PAP/IAR/ kmp, nj

Zobacz także

Zobacz także