"Świadek historii". Dziś poznamy laureatów konkursu IPN
Dziś poznamy laureatów nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek historii". Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie (12.00).
2022-10-25, 04:42
Nagroda "Świadek Historii" wręczana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1917-1990 oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele edukacji historycznej.
Rzecznik prasowy IPN Rafał Leśkiewicz przypomina, że nagroda została ustanowiona w 2009 roku przez ówczesnego prezesa IPN Janusza Kurtykę i ma na celu uhonorowanie niezwykłych osób, które w szczególny sposób pielęgnują i propagują naszą historię. Od 2014 roku tę nagrodę mogą otrzymywać także osoby mieszkające poza granicami Polski.
Upamiętnienie historii Polski
W tym roku laureatami zostały cztery osoby oraz dwie instytucje. W poprzednich latach nagrodę otrzymały między innymi takie organizacje jak: Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie, Fundacja Dobroczynności i Pomocy "Dom Kultury Polskiej W Wilnie" czy Społeczny Komitet Opieki Nad Starą Rossą w Wilnie. Laureatami nagrody są także miedzy innymi: kapitan Weronika Sebastianowicz, żołnierz AK i łagierniczka, działaczka Związku Polaków na Białorusi i prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, Teruo Matsumoto - japoński historyk zainteresowany polską historią, szczególnie problematyką losów Polski i Polaków w czasie II wojny światowej, badający między innymi kwestię tak zwanych "dzieci syberyjskich", czy Frans Ruczynski - prezes Fundacji Museum Breda-Polen 1939-1945 imienia Generała Maczka w Bredzie, który przez lata upamiętniał udział polskich żołnierzy w wyzwalaniu Holandii.
Posłuchaj
***
Nagroda "Świadek Historii" dla osób i organizacji spoza Polski ‒ przyznawana przez Instytut Pamięci Narodowej ‒ honoruje tych, którzy wyróżnili się szczególnym zaangażowaniem w upamiętnianie dziejów Polaków poza granicami naszego kraju. Dzięki nim wiedza o naszej najnowszej historii upowszechniana jest zarówno w środowiskach polonijnych, jak i wśród obcokrajowców - pisze na swojej stronie o konkursie Instytutu Pamięci Narodowej.
REKLAMA
- "Rok 1945 przyniósł zniewolenie, nie wyzwolenie". IPN wzywa do usunięcia pomnika armii ZSRR
- Pamięć o Polakach w Uzbekistanie. Współpraca IPN z Narodowym Archiwum Uzbekistanu
IAR/twitter/as
REKLAMA