Duża przewaga PiS nad PO, partia rządząca cieszy się "stabilnym poparciem". Jest nowy sondaż
Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie 36 proc. badanych, Koalicja Obywatelska - 29 proc., a Polska 2050 - 10 proc. - wynika z sondażu Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl. Do Sejmu nie dostałyby się: Kukiz'15 i Porozumienie, z poparciem po 1 proc.
2022-10-28, 13:20
W sondażu podkreślono, że najnowsze badanie "absolutnie nie potwierdza, by na scenie politycznej dochodziło do jakichś gwałtownych zmian". "Zjednoczona Prawica cieszy się stabilnym poparciem największej grupy wyborców, nie ma więc mowy o przejęciu prowadzenia przez Koalicję Obywatelską. Również wyniki partii średnich są stabilne" - czytamy.
Ankietowani zostali zapytani, na które ugrupowanie polityczne oddaliby głos, gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę. 36 proc. badanych odpowiedziało, że zagłosuje na Zjednoczoną Prawicę (taki sam wynik, jak ostatnio). Na Koalicję Obywatelską głosować chce 29 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.), a na Polskę 2050 chęć oddania głosu zadeklarowało 10 proc. badanych (bez zmian z porównaniu z poprzednią falą badań).
Na Lewicę chcę głosować 8 proc. badanych (bez zmian). Bez zmian utrzymuje się też poparcie dla Konfederacji, które również wynosi 8 proc. Na Polskie Stronnictwo Ludowe chęć oddania głosu deklaruje 5 proc. respondentów (bez zmian), na Kukiz'15 - 1 proc. (spadek o 1 pkt proc.), na Porozumienie również 1 proc. (bez zmian), a 2 proc. badanych wskazało na inne ugrupowanie.
Frekwencja wyniosłaby 59. proc.
Na pytanie, czy wzięłaby Pani/wziąłby Pan udział w wyborach do polskiego parlamentu, gdyby odbywały się one w najbliższą niedzielę - 59 proc. badanych odpowiedziało pozytywnie. Z czego 44 proc. - "zdecydowanie tak", a 15 proc. "raczej tak". Z kolei 33 proc. ankietowanych odparło, że nie wzięłoby udziału w wyborach, z czego 17 proc. "zdecydowanie nie", a 16 proc. "raczej nie". 8 proc. odparło, że "trudno powiedzieć".
REKLAMA
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach 21 - 24 października 2022 r., na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1066 osób.
Posłuchaj. Prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Czytaj też:
- MON planuje zwiększyć armię. Co na to Polacy? Jest nowy sondaż
- Na ile warto wierzyć sondażom? Urna wyborcza nie raz weryfikowała wskazania
MN/PAP
REKLAMA