Długi weekend w górach. Warunki w Bieszczadach sprzyjające, w Tatrach trudniej
W Bieszczadach są dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej. Jak powiedział w niedzielę ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Mikołaj Grzech, "jest bezwietrznie, panuje doskonała widoczność, choć niektóre szlaki górskie są śliskie".
2022-10-30, 10:02
Rano w bieszczadzkich dolinach termometry pokazywały dziewięć stopni Celsjusza.
Sprzyjająca pogoda - zaznaczył Grzech - "sprawia, że w górach, szczególnie w weekendy, jest spory ruch turystyczny". - Planując wycieczkę, trzeba pamiętać, że po zapadnięciu zmierzchu jest już chłodno. W związku z tym należy zabrać ze sobą m.in. odpowiednią odzież- podkreślił ratownik dyżurny.
Bezpieczeństwo w górach
Przypomniał, że idąc w góry, turyści "zawsze powinni mieć naładowany telefon komórkowy", a w nim zainstalowaną aplikację "Ratunek". - Dzięki tej aplikacji łatwiej i szybciej możemy dotrzeć do poszukiwanych lub poszkodowanych – wyjaśnił ratownik GOPR.
Wybierający się w góry, powinni pamiętać, że w związku z coraz krótszym dniem wycieczki powinno się rozpoczynać wcześniej. - Zawsze bierzemy ze sobą latarkę. W górach też należy liczyć się z raptownym załamaniem się pogody – dodał ratownik.
REKLAMA
W Tatrach niebezpiecznie
Jeśli ktoś jednak postanowi wybrać w Tatry, a zwłaszcza w ich wyższe partie, musi pamiętać, że warunki są tam zgoła odmienne od panujących w Bieszczadach. TOPR od kilkunastu dni ostrzega przed - momentami ekstremalnymi - warunkami do uprawiania pieszych wycieczek. Także z profesjonalnym sprzętem.
Od wysokości około 1900 m n.p.m. zalegają miejscami płaty śniegu, które - zwłaszcza po stronie północnej - są bardzo zmrożone i twarde. Jak przypomina TOPR, od początku października w Tatrach zginęło już ponad dziesięć osób.
W górach należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest bardzo ślisko, a poślizgnięcie w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości. W ostatnich kilkunastu dniach doszło do wielu wypadków śmiertelnych. Helikopter z ekipą ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w październiku lata niemal codziennie.
REKLAMA
Zbliżająca się zima to bardzo wymagający czas, jeśli chodzi o warunki do wędrowania po wysokogórskich szlakach. Aby zacząć zimowe zdobywanie szczytów warto na początek skorzystać z usług instruktora, który wyjaśni zagadnienia związane z zimowym poruszaniem się po Tatrach. Organizowane są także tzw. kursy lawinowe, podczas których można zdobyć wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po górach w zimie.
PAP/twitter/as
REKLAMA