more_horiz
Wiadomości

Energia będzie tańsza. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o maksymalnych cenach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 12:24
Podpisana przez głowę państwa ustawa  o maksymalnych cenach energii dla gospodarstw domowych, sektora małych i średnich przedsiębiorstw i samorządów zakłada, że w 2023 roku gospodarstwa domowe po przekroczeniu limitów mają zapłacić nie więcej niż 693 zł za MWh, a samorządy i MŚP - 785 zł za MWh.
Prezydent podpisał ustawę o maksymalnych cenach energii
Prezydent podpisał ustawę o maksymalnych cenach energii Foto: Remigiusz Gora / Shutterstock.com

Prezydent podpisał ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Wprowadza ona mechanizm maksymalnych cen energii, który ma chronić uprawnionych odbiorców przed drastycznym wzrostem cen prądu.

Ustawa o maksymalnych cenach energii. Kto będzie nią objęty?

Chodzi o gospodarstwa domowe, mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz podmioty użyteczności publicznej, jak m.in. placówki opieki zdrowotnej, szkoły, uczelnie, podmioty prowadzące żłobki i kluby dziecięce, domy pomocy społecznej, noclegownie, kościoły lub inne związki wyznaniowe, ochotnicze straże pożarne, placówki kulturalne, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, baseny i aquaparki.

Mechanizm obejmie też jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe zakłady budżetowe realizujące zadania z zakresu m.in. dróg, wodociągów i kanalizacji, transportu zbiorowego i porządku publicznego. Ustawą objęci będą także producenci rolni, którzy są mikro, małymi lub średnimi przedsiębiorcami, a także obiekty sportowe szkolące m.in. członków kadry narodowej.

Ceny i limity zużycia

W rozliczeniach z odbiorcami użyteczności publicznej i firmami będzie stosowana cena maksymalna na poziomie 785 zł za MWh w odniesieniu do zużycia od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 r.

W przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna ma być na poziomie 693 zł za MWh. Będzie obowiązywać po przekroczeniu rocznych limitów zużycia: 2 MWh – dla gospodarstw domowych. 2,6 MWh - dla rodzin z osobą niepełnosprawną; 3 MWh - dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny. 

Czytaj również:

(PAP) (PAP)

Prezydent: to wielka polityka, która oddziałuje na nas

Wcześniej Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej, która dotyczy gospodarstw domowych. Jak mówił wówczas w TVP Info, tego rodzaju ustawy powinny jak najszybciej wchodzić w życie.

Powiedział, że rząd i parlament swoimi działaniami stara się pomóc i ratować trudną sytuację wywołaną przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę. - To jest wielka światowa polityka, która niestety oddziałuje na nas - ocenił prezydent.

00:31 pad - setka - o pradzie 11998409_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda o ustawie chroniącej gospodarstwa domowe przed wysokimi cenami energii (IAR)

Dodał, że wierzy, że próby rządu i parlamentu będą udane. Zadeklarował, że jako prezydent stara się wspierać te działania, wprowadzając nowe rozwiązania jak najszybciej. - Wierzę w to, że wszyscy chcą pomóc w tej trudnej sytuacji - podkreślił Andrzej Duda.

PAP, IAR/ ms, mbl

Zobacz także

Zobacz także