more_horiz
Wiadomości

"Nasze programy poprawiają standard życia rodzin". Maląg podaje twarde dane

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 07:29
- Programy wprowadzane przez rząd Zjednoczonej Prawicy wyraźnie poprawiają standard życia rodzin. Gwałtowny spadek wskaźnika deprawacji materialnej wśród dzieci w Polsce rozpoczął się w 2015 r. - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Szerokie wsparcie dla rodzin. Marlena Maląg o skuteczności działań rządu
Szerokie wsparcie dla rodzin. Marlena Maląg o skuteczności działań rząduFoto: shutterstock.com/fizkes

- W ciągu dekady odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem zmalał w Polsce z 30,3 proc. do 6,2 proc. Taki stan rzeczy to niewątpliwie efekt odpowiedzialnej polityki państwa, które w centrum uwagi stawia rodziny z dziećmi - przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Programy wprowadzane przez rząd Zjednoczonej Prawicy wyraźnie poprawiają standard życia rodzin. Ubóstwo wśród najmłodszych spadło w całej Unii Europejskiej, ale to właśnie Polska osiągnęła najbardziej spektakularny wynik - podkreśliła minister rodziny Marlena Maląg.

Jak wskazała, według danych Eurostatu "w 2009 r. - w czasie rządów PO-PSL - Polska była na odległej 22. pozycji, jeśli chodzi o odsetek dzieci znajdujących się w złej sytuacji ekonomicznej".

Dane Eurostatu. Maląg: żaden kraj Wspólnoty nie osiągnął takiego wyniku

- W 2020 r. zajęliśmy już drugie miejsce w rankingu. W ciągu dekady odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem zmalał w Polsce z 30,3 proc. do 6,2 proc. Żaden kraj Wspólnoty nie osiągnął takiego wyniku. Gwałtowny spadek wskaźnika deprawacji materialnej wśród dzieci w Polsce rozpoczął się w 2015 r." - zaznaczyła szefowa MRiPS.

Dodała, że "taki stan rzeczy to niewątpliwie efekt odpowiedzialnej polityki państwa, które w centrum uwagi stawia rodziny z dziećmi".

- Budżety domowe rodzin w Polsce wzmocnił program 500+, który od 2016 r. objął już 7,1 mln dzieci na łączną kwotę 202,3 mld zł. Państwo wspiera rodziców również w zakupie wyprawki szkolnej - wymieniała minister.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. "To dodatkowe 12 tys. zł"

Przypomniała, że od tego roku rodzice z dwojgiem małych dzieci są wspierani w ramach programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. - To dodatkowe 12 tys. zł. Z kolei rodzice jedynaków mogą otrzymać dopłatę do pobytu dziecka w żłobku w wysokości 400 zł miesięcznie. Właśnie m.in. te prężnie działające programy skutecznie poprawiają poziom życia dzieci w Polsce - dodała szefowa resortu rodziny.

Również z danych GUS wynika, że wskaźnik zasięgu ubóstwa skrajnego wśród dzieci spadł od 2015 r. do 2020 r. z 9 proc. do 5,9 proc., czyli o ponad jedną trzecią. Z kolei wskaźnik ubóstwa relatywnego od 2015 r. spadł z 20,6 proc. do 13,4 proc.

Czytaj także:

Zobacz: Marlena Maląg w Polskim Radiu 24

IAR/PAP/pb/kor

Zobacz także

Zobacz także