Projekt dot. immunitetów. Co zrobi opozycja? Rzecznik PiS: obywatele zasługują na tę reformę

2022-11-15, 10:46

Projekt dot. immunitetów. Co zrobi opozycja? Rzecznik PiS: obywatele zasługują na tę reformę
Rzecznik PiS Radosław Fogiel mówił o roli opozycji w realizacji projektu zmian zapisów konstytucji dot. immunitetów. Foto: PAP/Leszek Szymański

- Liczę, że opozycja uzna, iż obywatele zasługują na taką reformę, która umożliwi dużo sprawniejsze procedowanie w przypadku łamania prawa przez sędziów, prokuratorów czy parlamentarzystów - stwierdził rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości wyraził nadzieję, że kluby opozycyjne poprą rozwiązania dotyczące ograniczenia immunitetów parlamentarzystów, sędziów i prokuratorów.

W ubiegłym tygodniu klub PiS-u przedstawił projekt zmiany konstytucji w tym zakresie, wraz z projektem nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Dotyczy to zniesienia immunitetu formalnego, a pozostawienia wyłącznie immunitetu materialnego.

Projekt ws. immunitetów. Co zrobi opozycja?

Radosław Fogiel powiedział podczas porannej konferencji prasowej, że chodzi o to, by parlamentarzyści nie ukrywali się za immunitetem, jeśli chodzi o przewiny niezwiązane z pełnieniem obowiązków. Dodał, że proponowane przepisy miałyby wejść w życie w następnej kadencji Sejmu.

Czytaj również:

- Liczę, że opozycja uzna, iż obywatele zasługują na taką reformę, która umożliwi dużo sprawniejsze procedowanie w przypadku łamania prawa przez sędziów, prokuratorów czy parlamentarzystów - mówił.

Kiedy Sejm zajmie się propozycją ws. zmian w konstytucji?

Radosław Fogiel powiedział też, że są wymogi prawne dotyczące zmian w konstytucji. - Nie można procedować takich projektów wcześniej niż po trzydziestu dniach. Najpierw ten termin musi minąć, żebyśmy mogli zająć się tym na posiedzeniu Sejmu. Oczywiście nie jest to jeszcze to posiedzenie Sejmu - mówił.

Posłuchaj

Radosław Fogiel o projekcie PiS zakładającym zmiany w konstytucji (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 (307) głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] Hanna Gill-Piątek ws. immunitetów: jako Polska 2050 jesteśmy otwarci, ale nie w tej kadencji

ms/IAR/kor

Polecane

Wróć do strony głównej