more_horiz
Wiadomości

Szef MSWiA: oddajemy pierwszy odcinek gotowej zapory elektronicznej na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 13:24
- Myślę, że na koniec roku powinniśmy już mieć całość zapory - powiedział w piątek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Zakończenie prac przy pierwszym odcinku bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej
Zakończenie prac przy pierwszym odcinku bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiejFoto: MSWiA/TT

W piątek, 18 listopada minister MSWiA Mariusz Kamiński oraz wiceminister MSWiA Maciej Wąsik odwiedzili siedzibę Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. W wydarzeniu związanym z zakończeniem prac przy pierwszym odcinku bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej wziął udział również komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Minister Kamiński przypomniał, że właśnie w tym miejscu rok temu doszło do wydarzeń, podczas których dochodziło do agresywnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. - Sceny, których chcielibyśmy uniknąć, a które zafundował nam reżim białoruski. A tak naprawdę była to akcja przygotowująca wojnę na Ukrainie - dodał.

Skutecznie przeciwdziałać nielegalnej migracji

Zaznaczył, że po roku mamy sytuację względnego uspokojenia. - Dzięki gigantycznemu wysiłkowi państwa polskiego, ale również Straży Granicznej - przekazał.

- Już kilka miesięcy temu oddaliśmy wysoką na 5,5 metra zaporę inżynieryjną do użytku. W piątek otwieramy pierwszy odcinek zapory elektronicznej - powiedział. Podkreślił, że to właśnie te dwie zapory będą dawały tę całość, jaką będzie dysponowała Straż Graniczna. - Czyli niesłychanie istotne instrumenty do skutecznego działania i przeciwdziałania nielegalnej migracji motywowanej względami politycznymi, których celem jest destabilizacji sytuacji w regionie - dodał.

Bardzo nowoczesne narzędzie

Podkreślił, że zapora elektroniczna to bardzo nowoczesne narzędzie. - Straż Graniczna uzyskała niesłychanie nowoczesne, profesjonalne narzędzie na granicy polsko-białoruskiej. Oddajemy dziś pierwszy odcinek. W najbliższych tygodniach będą oddawane kolejne odcinki. Także, myślę, że na koniec roku powinniśmy już mieć całość zapory elektronicznej - zaznaczył szef resortu. - To będzie 206 km zapory. Z tego, co wiemy, to jest to najdłuższa na świecie linia graniczna nadzoru elektronicznego zawiadywanego i nadzorowanego z jednego centrum - dodał.

Jak mówił, przyjeżdżają ją zobaczyć przedstawiciele służb z innych krajów. 


Posłuchaj
00:22 Kamiński.mp3 Mariusz Kamiński o zaporze na granicy z Białorusią (IAR)

Czytaj także:


IAR/PAP/mr/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także