Kolejni rekruci powołani do WOT. W Świętokrzyskiem kobiety stanowią już 20 proc. brygady

100 nowych rekrutów powołano w sobotę w Kielcach do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do służby zgłaszają się kolejne kobiety, które stanowią już ponad 20 proc. wszystkich żołnierzy służących w jednostce.

2022-11-19, 16:52

Kolejni rekruci powołani do WOT. W Świętokrzyskiem kobiety stanowią już 20 proc. brygady
Na zdjęciu: szkolenie WOT na poligonie w Nowej Dębie. Foto: ŚBOT/https://www.wojsko-polskie.pl/10bot/

W sobotę bramę jednostki na kieleckiej Bukówce przekroczyli kolejni rekruci, chcący rozpocząć służbę w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Pośród ochotników znaleźli się m.in. skoczek spadochronowy, cukiernik i muzyk orkiestry dętej.

W sobotę szkolenie w WOT rozpoczęło 12 pań. Kobiety stanowią ponad 20 proc. wszystkich żołnierzy, służących w świętokrzyskiej brygadzie WOT.

- Od zawsze marzyły mi się służby mundurowe, mój pradziadek był ułanem i chcę kontynuować rodzinną tradycję - podkreśliła szer. Wiktoria Guła z okolic Sandomierza, studentka, instruktorka jazdy konnej.

REKLAMA

Natalia Jaworska z Daleszyc, na co dzień gra w orkiestrach dętych OSP. Podkreśliła, że swoją służbę w WOT po ukończonym szkoleniu planuje realizować w tworzonej Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej.

Rekruci rozpoczęli szkolenie podstawowe tzw. szesnastkę

W sobotę, po sprawdzeniu niezbędnych dokumentów, rekruci rozpoczęli szkolenie podstawowe tzw. szesnastkę, podczas której nabędą praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, poznają zasady zachowania na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie będzie prowadzone m.in. na poligonie w Nowej Dębie.

Czytaj także:

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończy tzw. pętla taktyczna, która będzie sprawdzianem nabytych umiejętności.

Finałem szkolenia będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 4 grudnia na kieleckiej Bukówce.

REKLAMA

Grupę powołanych ochotników stanowią również rezerwiści, którzy mają za sobą jedną z form służby wojskowej. Dla nich przygotowane jest ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze.

Ochotnicy po zakończonym szkoleniu zasilą głównie 103. batalion lekkiej piechoty w Ostrowcu Św., a także w mniejszym stopniu bataliony 101. w Kielcach i 102. w Sandomierzu.

Terytorialny charakter służby

- Wojska Obrony Terytorialnej swój potencjał opierają na żołnierzach - ochotnikach. Z uwagi na terytorialny charakter pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania z chęcią wybierają WOT. Często cywilne kwalifikacje żołnierzy są wykorzystywane w służbie wojskowej - podkreślił płk Piotr Hałys dowódca 10. ŚBOT.

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. "Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

REKLAMA

W czasie wojny WOT ma być wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić siłę zasadniczą.

PAP/IAR/in./kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej