more_horiz
Wiadomości

Reparacje wojenne. Jarosław Kaczyński: jako patrioci nie możemy się zgodzić na brak odszkodowań od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 19:30
- Jako polscy patrioci i racjonalnie myślący ludzie nie możemy się zgodzić na brak odszkodowań od Niemiec, na to, że zapłaciły one 70 państwom różnego rodzaju odszkodowania za II wojnę światową, a Polsce nie zapłacono nic - powiedział w sobotę w Jastrzębiu-Zdroju prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty osobowe oraz materialne spowodowane przez państwo niemieckie, ani zadośćuczynienia za krzywdy jej obywateli.
Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty osobowe oraz materialne spowodowane przez państwo niemieckie, ani zadośćuczynienia za krzywdy jej obywateli.Foto: Żdżarski Wacław / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Prezes PiS podkreślił, że rząd PiS wystąpił o reparacje określone na przeszło 6 bilionów zł, wiedząc, że walka o ich uzyskanie będzie trudna.

- Ale zrobiliśmy to dlatego, iż uważamy, że to, że tych reparacji nie otrzymaliśmy nigdy po tak potwornych zbrodniach, jakich dopuścili się Niemcy na terytorium Polski, ale i na narodzie polskim i innych narodach zamieszkujących II RP, że sytuacja tego braku jest czymś, co uderza w naszą godność i uderza w nasz status - powiedział.

- I my nie możemy zgodzić się na tę sytuację jako polscy patrioci, także jako racjonalnie myślący ludzie, żeby Niemcy zapłaciły 70 państwom różnego rodzaju odszkodowania za II wojnę światową, nie mówiąc już o płaceniu za pierwszą (...) a Polsce, największej ofierze ich zbrodni z czasów II wojny światowej, nie zapłacono nic - dodał prezes PiS.

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że nie ma w Dzienniku Ustaw, Monitorze Polskim czy dziennikach urzędowych ministerstw informacji o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji. Podkreślił, że "w sensie prawnym nic takiego się nie stało".

Raport dot. reparacji wojennych

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł 609 mln zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Na początku października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną ws. odszkodowań za szkody wyrządzone przez Niemcy w wyniku niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945, w której Rzeczpospolita Polska domaga się m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

Posłuchaj
00:17 reparacje.mp3 Jarosław Kaczyński o reparacjach od Niemiec (IAR)

Czytaj również:

IAR/PAP/mr/kor

Zobacz także

Zobacz także