more_horiz
Wiadomości

Wizyta Mateusza Morawieckiego w Finlandii. Spotka się z premier Sanną Marin

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 10:30
Bezpieczeństwo, zarówno to militarne, jak i energetyczne to główny temat dzisiejszych polsko-fińskich rozmów w Helsinkach. Do Finlandii udaje się premier Mateusz Morawiecki, który po południu spotka się z szefową fińskiego rządu Sanną Marin.
Premier M. Morawiecki złoży wizytę w Finlandii, bezpieczeństwo głównym tematem rozmów
Premier M. Morawiecki złoży wizytę w Finlandii, bezpieczeństwo głównym tematem rozmówFoto: PAP/Tomasz Wiktor

O godzinie 14.00 Mateusz Morawiecki zostanie powitany przez Sannę Marin, rozmowa z szefową rządu w Helsinkach zaplanowana jest na 14.05, a o 14.50 przewidziano konferencję prasową premierów Polski i Finlandii.

Wojna na Ukrainie

Jak przekazał rzecznik rządu Piotr Müller, premierzy Polski i Finlandii omówią kwestie związane z rosyjską agresją na Ukrainę oraz dotyczące wsparcia władz w Kijowie. Finlandia czeka również na zgodę Węgier i Turcji w sprawie ratyfikacji jej przystąpienia do NATO.

- Polska dokonała wszelkich formalności i wyraziła zgodę na przystąpienie Finlandii i Szwecji do Paktu Północnoatlantyckiego. Oczekujemy na finalizowanie decyzji w pozostałych krajach członkowskich NATO - powiedział minister Müller.

Rzecznik rządu podkreślił również, że Polskę i Finlandię łączy również kwestia zabezpieczenia granicy.

- Finlandia w ostatnim czasie podjęła decyzję o budowie muru na granicy z Rosją, to podobna decyzja do tej, która dotyczy granicy polsko-białoruskiej - przypomniał Piotr Müller.

Zapora na granicy

Dodatkowo Polska rozpoczęła też budowę tymczasowej zapory na granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim.

Graniczne ogrodzenie ma docelowo stanąć na 200-kilometrowym odcinku granicy fińsko-rosyjskiej, liczącej w sumie 1300 kilometrów. Budowa pilotażowego fragmentu płotu ma rozpocząć się wiosną przyszłego roku.

Mateusz Morawiecki i Sanna Marin przedyskutują ponadto współpracę dwustronną oraz bieżące tematy z agendy europejskiej - w tym dotyczące energetyki i gospodarki. Będzie to wstęp do obrad unijnych przywódców na grudniowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Posłuchaj
00:50 12056964_1.mp3 Premier M. Morawiecki leci do Finlandii, bezpieczeństwo głównym tematem rozmów (Karol Darmoros/IAR)

Wizyta w Helsinkach będzie pierwszą podróżą Mateusza Morawieckiego do Finlandii w roli premiera. Do ostatniego dwustronnego spotkania szefów rządów Polski i Finlandii doszło w maju tego roku. Wówczas premier Sanna Marin przebywała z wizytą w Warszawie, gdzie wzięła udział w międzynarodowej konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera w Programie 3 Polskiego Radia

dz/IAR/kor

Zobacz także

Zobacz także