10. rocznica rozpoczęcia poszukiwań na "Łączce". Prof. Szwagrzyk: prezentujemy naszą pracę w formie wystawy

2022-11-20, 15:55

10. rocznica rozpoczęcia poszukiwań na "Łączce". Prof. Szwagrzyk: prezentujemy naszą pracę w formie wystawy
Prof. Krzysztof Szwagrzyk od początku kierował pracami ekshumacyjnymi na Łączce.Foto: https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie otwarto wystawę plenerową poświęconą pracom poszukiwawczym na Łączce. 

W niedzielę (20 listopada) mija dziesięć lat, od kiedy specjalny zespół Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczął prace poszukiwawcze na terenie kwatery "Ł". W tym miejscu komuniści składali do masowych grobów zamordowanych żołnierzy polskiego podziemia i przeciwników reżimu.

Wystawę otworzył profesor Krzysztof Szwagrzyk, który od początku kierował pracami ekshumacyjnymi na Łączce. Wiceprezes IPN przypomniał, że na terenie obecnego muzeum kilkadziesiąt lat wcześniej komuniści więzili, a następnie zabijali swoich przeciwników.

- To stąd najpierw jakimś wózkiem, potem zaprzęgiem konnym, a następnie samochodem przewożono zwłoki na tereny warszawskich nekropolii, głównie Łączki. Wystawa prezentuje działania, które doprowadziły do odnalezienia szczątków naszych bohaterów - mówił Krzysztof Szwagrzyk. - Chcielibyśmy o tych zdarzeniach sprzed lat, o naszej pracy, opowiedzieć także poprzez tę wystawę - dodał.

Wielu zaangażowanych 

Profesor Szwagrzyk zaznaczył, że przez dziesięć lat na Łączce w pracach ekshumacyjnych wzięło udział w sumie kilkaset osób, a w ostatnim etapie działań - od 2017 roku - co najmniej 250 wolontariuszy.

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL doktor Filip Musiał powiedział, że wystawa plenerowa stanowi uzupełnienie dotychczasowej ekspozycji dostępnej dla zwiedzających. - Pokazuje bohaterów polskiej niepodległości i jest naturalnym domknięciem naszej ścieżki edukacyjnej, dlatego stoi w bezpośredniej bliskości do Ściany śmierci, gdzie byli oni mordowani. Po to, aby można było zobaczyć, gdzie później trafiali i w jaki sposób już w wolnej Polsce upomniała się Rzeczpospolita o pamięć o nich i następnie godny pochówek - mówił Filip Musiał.

Wystawę plenerową "Kwatera Ł panteon narodowy pod cmentarnym murem" można zobaczyć w godzinach otwarcia muzeum, od wtorku do niedzieli. Zwiedzanie całego kompleksu jest bezpłatne, więcej informacji można uzyskać na stronie: muzeumrakowiecka37.pl

W związku z dziesiątą rocznicą rozpoczęcia prac poszukiwawczych na Łącze na terenie dawnego aresztu śledczego i muzeum odbył się również panel dyskusyjnych oraz odprawiono mszę świętą. Następnie uczestnicy udali się na Łączkę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie odmówili wspólną modlitwę.

Czytaj także: 

Posłuchaj

Prof. Krzysztof Szwagrzyk o pracach na tzw. "Łączce" (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

IAR/kmp

Polecane

Wróć do strony głównej