more_horiz
Wiadomości

Rząd pracuje nad przepisami nt. bezpośredniej linii energetycznej. "Chcemy je przyjąć jeszcze w tym roku"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 01:24
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że rząd niebawem zajmie się projektem ustawy, w którym są rozwiązania dotyczące linii bezpośredniej. Resort liczy na to, że jeszcze w tym roku zostanie przyjęta przez parlament.
Anna Moskwa i Waldemar Buda o przepisach dotyczących linii bezpośrednich
Anna Moskwa i Waldemar Buda o przepisach dotyczących linii bezpośrednichFoto: Shutterstock/ABCDstock

Bezpośrednia linia energetyczna łączy jednostkę wytwarzającą energię - w szczególności z odnawialnych źródeł energii takich jak na przykład farma fotowoltaiczna - bezpośrednio z odbiorcą, głównie przemysłowym.

Nad przepisami pracowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii razem z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. O efektach prac mówiła minister klimatu Anna Moskwa.

- Rozwiązanie dla linii bezpośredniej jest już w projekcie naszej ustawy, jest już przed Komitetem Stałym Rady Ministrów, co oznacza, że na kolejnym komitecie się pojawi, potem na Radzie Ministrów i będzie oddane do prac parlamentarnych. Tak, żeby jeszcze w tym roku, mamy nadzieję, zostać skutecznie przyjęte - poinformowała.

Posłuchaj
00:17 12062050_1.mp3 Anna Moskwa o przepisach dotyczących linii bezpośrednich (IAR)

Stabilność przesyłu

Z kolei minister rozwoju i technologii Waldemar Buda mówił o stabilnym dostarczaniu energii do zakładów przemysłowych.

- Sama linia bezpośrednia w zasadzie determinuje i wiąże energię odnawialną z magazynowaniem energii na potrzeby przedsiębiorstw. Tylko wtedy stabilnie będzie można dostarczać energię do zakładu produkcyjnego, w powiązaniu z magazynami energii - wyjaśnił.

Posłuchaj
00:14 12062050_2.mp3 Waldemar Buda o przepisach dotyczących linii bezpośrednich (IAR)

Ministerstwo rozwoju i technologii poinformowało, że przez obowiązujące obecnie przepisy nie powstają linie bezpośrednie, a przedsiębiorcy wskazują, iż ich budowa mogłaby pomóc w obniżeniu kosztów energii dla gospodarki. Wśród korzyści wynikających z budowy tych linii resort wymienia między innymi obniżenie opłat nakładanych na etapie dystrybucji energii i skorzystanie z niższej ceny energii produkowanej w odnawialnych źródłach.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceminister Marcin Horała w "Sygnałach dnia"

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także