more_horiz
Wiadomości

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Krzysztof Czabański: to uznanie pierwszoplanowej roli kultury

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:53
W Warszawie ogłoszono nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2022. - Jest to uznanie pierwszoplanowej roli kultury w naszym życiu - podkreślił Krzysztof Czabański. Przewodniczący RMN dodał, że wyróżnienia są też realnym wsparciem materialnym dla twórców.
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas konferencji prasowej dot. nominacji do Nagrody Mediów Publicznych
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas konferencji prasowej dot. nominacji do Nagrody Mediów PublicznychFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W kategorii Muzyka, w której nagrodę przyznaje Polskie Radio, nominowani zostali: dyrygent Łukasz Borowicz, wokalistka Renata Przemyk oraz kompozytor i multiinstrumentalista Marcin Pospieszalski.

"To przesądza o jakości treści"

Nad Nagrodami Mediów Publicznych patronat honorowy objęła Rada Mediów Narodowych. Jej przewodniczący Krzysztof Czabański podkreślił, że to wyraz hołdu, jaki media publiczne składają kulturze polskiej i jej najwybitniejszym twórcom.

- Jest to uznanie roli kultury w naszym życiu, roli pierwszoplanowej. Wbrew dyskusjom, gorącym nieraz, o mediach publicznych i ich miejscu w życiu Polski, to nie inne sprawy niż kultura są najważniejsze. To oferta, którą dostajemy jako media publiczne od twórców kultury, stanowi i przesądza o jakości treści tych mediów, oferty skierowanej do odbiorców - powiedział Krzysztof Czabański.

Posłuchaj
00:30 12071330_1 (1).mp3 Krzysztof Czabański o nominacjach do Nagród Mediów Publicznych 2022 (IAR)

Dodał, że Nagrody Mediów Publicznych to także bardzo realna pomoc dla twórców. - Nie tylko tych, którzy zdobywają główną nagrodę. Ona ma niebagatelny wymiar materialny, ale również dla tych twórców, którzy biorą udział już w finale, którzy są nominowani, ponieważ ich dzieła, ich twórczość jest przedstawiana w mediach publicznych na dosyć dużą skalę, co się wiąże nie tylko z prestiżem i popularnością, ale też ma wymiar materialny - zwrócił uwagę przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Posłuchaj
00:26 12071330_2 (1).mp3 Krzysztof Czabański o nominacjach do Nagród Mediów Publicznych 2022 (IAR)

Nagrody Mediów 2022. Lista nominowanych

Nagrody są przyznawane przez trzy instytucje publiczne. Poza Polskim Radiem także przez Telewizję Polską - w dziedzinie obrazu, i przez Polską Agencję Prasową - w dziedzinie słowa. Swoją nagrodę nazwaną "Idea" wręczą też rozgłośnie regionalne. W kategorii Słowo szansę na nagrodę mają: poeta i pisarz Ernest Bryll, socjolog i publicysta Andrzej Zybertowicz oraz prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy Wiesław Helak.

W kategorii Obraz nominowani są: aktor i reżyser Andrzej Mastalerz, scenarzysta, producent, reżyser filmowy i operator Zdzisław Cozac oraz scenarzystka i reżyser filmów dokumentalnych Maria Dłużewska.

Do nagrody "Idea" prezesi 17 rozgłośni regionalnych nominowali pisarza i dziennikarza Jarosława Jakubowskiego, od lat współpracującego z Polskim Radiem PiK i Teatrem Polskiego Radia; poetę, pieśniarza, kompozytora, legendarnego artystę Piwnicy pod Baranami Leszka Długosza; a także felietonistę oraz muzyka i wokalistę Felicjana Andrzejczaka.

Laureatów poznamy 5 grudnia. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają statuetkę oraz 100 tys. zł.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak, Mirosław Bork, Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka.

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także