more_horiz
Wiadomości

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Premier Morawiecki o przygotowaniu do "ewentualnej drugiej fali"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 14:35
Uszczelnienie polskiego systemu pomocy uchodźcom - to główne założenie nowych przepisów, nad którymi pracuje rząd. Regulacje zakładają, że złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL przez obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po ataku Rosji 24 lutego, będzie obowiązkowe. Premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządu powiedział, że nowelizacja ma też pozwolić lepiej pomagać przed możliwą drugą falą uchodźców.
Dziennie do Polski przyjeżdża ok. tysiąca osób, które wskazują, że są uchodźcami. Rząd spodziewa się jednak większego napływu uchodźców w związku m.in. z problemami energetycznymi na Ukrainie
Dziennie do Polski przyjeżdża ok. tysiąca osób, które wskazują, że są uchodźcami. Rząd spodziewa się jednak większego napływu uchodźców w związku m.in. z problemami energetycznymi na UkrainieFoto: sg.gov

Premier Mateusz Morawiecki, który na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu został zapytany o nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, podkreślił, że regulacja dotyczy warunków wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Dodał, że chodzi o to, by uniknąć jakiegokolwiek nadużywania polskiego systemu ubezpieczeń społecznych i systemu ochrony zdrowia.

 "Uszczelnienie systemu będzie bardzo dobre"

- Wyeliminowaliśmy tym samym wszelkie, pojawiające się z rzadka na szczęście, ale jednak, nieprawidłowości. Uszczelnienie tego systemu będzie bardzo dobre - ocenił szef rządu. Dodał, że w związku z tym, że Polska przygotowuje się na ewentualną następną falę uchodźców, rząd chce, "aby ten system był odpowiednio przygotowany". - Aby podatnik polski możliwie jak najmniej zapłacił za ewentualną kolejną falę uchodźców - powiedział. Zaznaczył, że już teraz na Ukrainie kilkanaście milionów ludzi nie ma dostępu do energii elektrycznej i wody.

- Ponadto dyskutujemy - i te dyskusje są bardzo dobre - z partnerami z Kanady, ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej, aby wcześniej przyszły do nas pieniądze do organizacji pozarządowych, do samorządów, do budżetu państwa polskiego, abyśmy mogli przeznaczać te pieniądze, które przypłyną do nas z zagranicy na pomoc dla uchodźców - mówił Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
00:25 12073466_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o nowelizacji przepisów dot. uchodźców (IAR)

Pomoc obywatelom Ukrainy

Przygotowany w MSWiA projekt kolejnej nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którym we wtorek zajął się rząd, ma doprecyzować i uzupełnić obecne przepisy. Celem jest uregulowanie m.in. spraw związanych z pomocą uchodźcom w miejscach zbiorowego zakwaterowania organizowanych przez organy publiczne.

Zgodnie z propozycją od 1 marca 2023 roku uchodźcy, którzy będą w Polsce ponad 120 dni, będą musieli pokryć 50 proc. kosztów takiej pomocy. Z kolei od 1 maja 2023 roku uchodźcy, którzy będą w Polsce od 180 dni, pokryją 75 proc. kosztów, ale nie więcej niż 60 zł za osobę dziennie.

Obowiązek ten nie będzie dotyczył osób niepełnosprawnych, dzieci, osób w wieku emerytalnym, kobiet w ciąży, osób wychowujących dziecko do 12. miesiąca życia, opiekunów co najmniej trojga dzieci, ani też osób w trudnej sytuacji, uniemożliwiającej im udział w kosztach. Sytuację ocenić ma wojewoda lub podmiot zapewniający pomoc.

Uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń dla uchodźców

Celem projektu jest również uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń dla uchodźców. Zgodnie z proponowaną zmianą wypłata będzie wstrzymywana, jeżeli obywatel Ukrainy wyjedzie z Polski - przy czym osoby, które wyjeżdżają na dłużej niż 30 dni, tracą prawo legalnego pobytu wynikające z ustawy i tym samym przestają przysługiwać im świadczenia. Nowela ma też wprowadzić podstawę prawną do uzyskiwania z rejestru Straży Granicznej przez m.in. ZUS daty i historii przekraczania granicy przez obywatela Ukrainy. Chodzi o każdy wjazd i wyjazd uchodźcy z Polski.

Czytaj także:

[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] Szef MON: jestem w stałym kontakcie z szefem Pentagonu ws. współpracy w zakresie wsparcia dla Ukrainy

IAR/PAP/mg

Zobacz także

Zobacz także