more_horiz
Wiadomości

"Ma upamiętnić bohaterów". Polska Fundacja Narodowa wsparła powstanie muralu o obronie Reduty Ordona w 1831 r.

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 17:33
Polska Fundacja Narodowa wsparła powstanie muralu poświęconego obronie Reduty Ordona 6 września 1831 r. w czasie powstania listopadowego - poinformował Temistokles Brodowski z Fundacji. Obraz odsłonięto na budynku przy al. Bohaterów Września 19 w Warszawie.
Mural upamiętniający obrońców Reduty Ordona. Odsłonięcia dokonał szef urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk.
Mural upamiętniający obrońców Reduty Ordona. Odsłonięcia dokonał szef urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk.Foto: twitter/Jan Kasprzyk

- Mural, który ma upamiętnić bohaterów i czcić obrońców Reduty, przedstawia wojskowych z czasów powstania listopadowego zestawiony z współczesnymi żołnierzami - ich sprzętem i umundurowaniem. Ma to być elementem edukacji historycznej skierowanej do dzieci i młodzieży oraz krzewienia wśród nich patriotyzmu, a PFN wsparła przygotowanie i powstanie muralu - wyjaśnił Temistokles Brodowski.

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki ocenił we wtorek w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że PFN włączyła się w projekt, by estetyzować tkankę miejską, ale przede wszystkim, by edukować wszystkich odbiorców tego przekazu.

- Przestrzeń publiczna wymaga roztropnego zagospodarowania tematami ważnymi społecznie. Pamiętajmy, że street art przestał już być awangardowym wyrazem sztuki, a stał się pełnoprawną formą komunikowania. Korzystamy z niego, aby poprzez dzieło wizualne docierać z historią do młodego pokolenia – mówił.

Z kolei wiceprezes PFN Michał Góras powiedział PAP, że Fundacja liczy, że mural stanie się atrakcją historyczno-edukacyjną. - Dzięki nowoczesnej formie wyrazu chcemy przyczynić się do rozwoju świadomości obywatelskiej i narodowej. Mamy nadzieję, że mural przyczyni się do kształtowania postaw patriotycznych i polskości - podkreślił.

Reduta nr 54

W 1831 r. podczas powstania listopadowego reduta nr 54 była najbardziej wysuniętym fragmentem fortyfikacji Warszawy - wówczas na przedpolach miasta. Dzień przed rosyjskim atakiem dowódca obrony Warszawy generał Józef Bem nakazał bronić reduty za wszelką cenę i wysadzić fortyfikację, gdyby miała wpaść w ręce wroga.

Gdy Rosjanie otoczyli redutę i wdarli się do środka uniemożliwiając odwrót, obrońcy wysadzili obiekt, by przeciwnik nie zdobył składowanej w tym miejscu amunicji.

Według historyków opisywany w utworze Adama Mickiewicza ppor. Julian Konstanty Ordon nie wysadził się w reducie, gdy nieprzyjaciel wdarł się środka. Miał tego dokonać "kapitan piechoty Nowosielski wraz z majorem, kilku oficerami".

We wtorek odsłonięcia pięcioczęściowego obrazu na elewacji ochockiej kamienicy w okolicach, gdzie była reduta 54 dokonał szef urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk.
Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy: PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.

PAP/mg

Zobacz także

Zobacz także