MEiN zrywa współpracę z Rosją. Wypowiedziano trzy wiążące umowy

2022-12-02, 13:09

MEiN zrywa współpracę z Rosją. Wypowiedziano trzy wiążące umowy
MEiN wypowiedziało umowy międzynarodowe z Rosją. Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Ministerstwo Edukacji i Nauki skutecznie wypowiedziało trzy umowy wiążące stronę polską z Rosją w dziedzinie edukacji i nauki - powiedział wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski. Umowy, które były negocjowane zostały "zamrożone", rozmowy na ich temat nie będą kontynuowane - dodał.

Wiceszef MEIN przypomniał na konferencji prasowej w Warszawie, że już w marcu br. wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki zapowiedział zaprzestanie współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki.

Wypowiedziano trzy wiążące umowy

- W dniu pierwszego marca pan minister Włodzimierz Bernacki poinformował o tym, że nasze ministerstwo wyraża pełną solidarność z narodem, państwem ukraińskim, a tym samym rozpoczynamy wypowiadanie wszelkich umów wiążących ministerstwo edukacji i nauki z Federacją Rosyjską – powiedział Rzymkowski.

- Ten proces, który był skomplikowany i długi (…) w ubiegłym tygodniu zakończył się. Wszystkie trzy umowy (…) zostały skutecznie wypowiedziane – przekazał wiceminister.

Były to, jak sprecyzował, umowy dotyczące: Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej pod Moskwą z 1956 r., Międzynarodowego Centrum Informacji Naukowej i Technicznej z 1969 r., a także porozumienie o współpracy w dziedzinie nauki i techniki z 1993 r.

- Wszystkie te trzy umowy, które obowiązywały, na co wskazuje cezura czasowa wiele lat, zostały wypowiedziane – podał.

- Te umowy, które były ze stroną rosyjską negocjowane zostały "zamrożone" i nie będziemy podejmować działań, by były kontynuowane – zaznaczył. Wyjaśnił, że chodzi m. in. o uznawanie dyplomów i świadectw obywateli Federacji Rosyjskiej.

Posłuchaj

"Ten proces zakończył się w ubiegłym tygodniu" - mówi wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

MEiN zrywa współpracę z Rosją

- Warto odnotować, że my jako państwo polskie, jako jedyny członek Unii Europejskiej zakończyliśmy w dziedzinie edukacji i nauki wszelką współpracę z Federacją Rosyjską. Jest to o tyle ważne, że za tym naszym ruchem, który rozpoczęliśmy 1 marca poszły również inne państwa naszego - nazwijmy to - kręgu cywilizacyjnego - wskazał wiceminister.

Zwrócił uwagę, że Polska na instytut w Dubnej co roku przeznaczała składkę w wysokości 11 mln dolarów. - To się już zakończyło. Ale moim zdaniem o wiele bardziej bolesne dla strony rosyjskiej jest zakończenie udziału Polski, ale również w perspektywie najbliższych tygodni lub miesięcy, cudzoziemskich naukowców we współpracy z Federacją Rosyjską - dodał Rzymkowski.

Podkreślił, że ze strony cywilizowanego świata musi być wysłany jasny sygnał, że z państwem, które codziennie dokonuje zbrodni przeciwko ludności cywilnej, nie można współpracować.

PAP/IAR/as

Polecane

Wróć do strony głównej