more_horiz
Wiadomości

Marznące opady i temperatura na minusie. Alert IMGW

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 15:49
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed opadami marznącymi dla znacznej części kraju. Nie dotyczą one tylko województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.
Synoptyk IMGW: piątek z opadami marznącymi w południowej połowie kraju
Synoptyk IMGW: piątek z opadami marznącymi w południowej połowie krajuFoto: PAP/ Darek Delmanowicz

Niemal cała Europa nadal pozostawać będzie w zasięgu rozległego wyżu znad Rosji, tylko południowy zachód będzie w zasięgu niżów. Polska będzie na skraju wspomnianego wyżu znad Rosji, w przetransformowanej, chłodnej i wilgotnej, masie powietrza polarnego morskiego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1015 hPa i będzie stabilne.

Synoptyk IMGW Michał Folwarski powiedział, że ostrzeżenia przed opadami marznącymi na wschodzie Polski będą obowiązywały do jutra, najdłużej na Podlasiu, bo do godziny 14.00. Opady marznące na zachodzie zanikną dziś wieczorem. - Warunki na drogach będą trudne, będzie ślisko i niebezpiecznie - zaznaczył Michał Folwarski.

Na pozostałym obszarze kraju możliwe są jedynie słabe opady śniegu. Wiatr będzie wschodni, na ogół słaby, na zachodzie chwilami może być umiarkowany.

- Najchłodniej będzie na północnym wschodzie, w regionie Suwalszczyzny. Tam do minus 4 stopni Celsjusza. Natomiast najcieplej będzie na krańcach północno-zachodnich, w rejonie Wybrzeża. Tam do 3 stopni na plusie – przekazał synoptyk IMGW.

Zimna noc z piątku na sobotę

- Noc z piątku na sobotę bez zmian, jeśli chodzi o zjawiska. Padać może wszystko, łącznie z opadami marznącymi, więc na drogach nadal ślisko i niebezpiecznie – powiedział Folwarski.

Zaznaczył, że najmniej opadów powinno być na północy. Tam też trochę więcej przejaśnień, ale za to najchłodniej. W rejonie Suwalszczyzny, Warmii i Mazur nawet do minus 8 stopni Celsjusza. Natomiast najcieplej, jak podał synoptyk IMGW, będzie na zachodzie oraz na Wybrzeżu. Tam do minus 1 stopnia Celsjusza.

Wiatr nadal na ogół słaby, wschodni, jedynie nad morzem może być umiarkowany.

Chłodna sobota

W sobotę w kraju zachmurzenie będzie duże, tylko na południowym wschodzie większe przejaśnienia. Na zachodzie i północy opady śniegu, przechodzące we wschodniej części kraju w deszcz ze śniegiem i lokalnie marznący deszcz powodujący gołoledź. Rano na wschodzie lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od minus 3 st.C. na Suwalszczyźnie, ok. 1 st.C. w centrum, do 4 st.C. na Rzeszowszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. 

IAR/PAP/as

Zobacz także

Zobacz także