more_horiz
Wiadomości

Koreańskie czołgi i armatohaubice już w drodze do Polski. Pierwsze dotrą we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 22:36
Jak poinformowały Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwo Obrony Narodowej, we wtorek w Gdyni prezydent Andrzej Duda i wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak wezmą udział w odbiorze pierwszych koreańskich czołgów K2 oraz armatohaubic K9 dla polskich sił zbrojnych. Planowane są wystąpienia prezydenta, szefa MON oraz przedstawiciela strony koreańskiej.
Armatohaubice K9, podobne do tych, które polska armia otrzyma we wtorek. Nz w barwach armii fińskiej
Armatohaubice K9, podobne do tych, które polska armia otrzyma we wtorek. N/z w barwach armii fińskiejFoto: Hanwha/twitter

W komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej przypomniano, że dostawa czołgów i armatohaubic "to realizacja kontraktów zbrojeniowych zawartych w tym roku z Koreą Południową".

Wielkie zamówienia sprzętu wojskowego dla Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśliło w komunikacie, że Wojsko Polskie konsekwentnie wzmacnia potencjał z wykorzystaniem koreańskich technologii obronnych. "W lipcu br. zawarto umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi o polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producent" - zaznaczył resort obrony.

Jak dodano, "umowa ramowa zawarta z Hanwha Defense obejmuje pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL wraz z wozami towarzyszącymi, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta".

Pierwsze czołgi i armatohaubice z Korei już trafiają do kraju

"Pod koniec sierpnia br. zawarto umowy wykonawcze związane z pozyskaniem od strony koreańskiej pierwszych 180 czołgów K2 w latach 2022-25 oraz 212 haubic samobieżnych K9 w latach 2022-26" - podkreśla MON.

Resort wskazuje, że kolejna umowa ramowa z 29 października br. na pozyskanie wieloprowadnicowych wyrzutni K239 CHUNMOO przewiduje dostawy pierwszych 18 wyrzutni, zintegrowanych z polskimi pojazdami JELCZ wraz z amunicją już w 2023 r.

"Dostawa każdego z wymienionych, już zakontraktowanych rodzajów sprzętu wojskowego oznacza szeroką współpracę przemysłową na kolejnych etapach, co spowoduje zwiększenie kompetencji polskiego przemysłu obronnego. Wiele komponentów tych systemów uzbrojenia będzie pochodzić z polskiego przemysłu obronnego" - podkreśla MON.

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także