more_horiz
Wiadomości

Andrzej Zybertowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 20:02
Socjolog prof. Andrzej Zybertowicz został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo. - Prof. Zybertowicz pokazuje rzeczywistość społeczną i polityczną taką, jaką ona w istocie jest, a nie w wersji zgodnej z polityczną poprawnością - podkreślono w uzasadnieniu.
Socjolog prof. Andrzej Zybertowicz odebrał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Słowo podczas uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w Warszawie
Socjolog prof. Andrzej Zybertowicz odebrał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Słowo podczas uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara

- Mam zaszczyt poinformować, że laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii  Słowo został w tym roku prof. Andrzej Zybertowicz - powiedział w poniedziałek wieczorem przewodniczący kapituły Krzysztof Masłoń.

Odbierając nagrodę, prof. Zybertowicz przyznał: "Jak to w życiu bywa, znowu nie wiem, o co chodzi". - Zwłaszcza że przypomniałem sobie, jak mniej więcej 50 lat temu w liceum czytałem "Rzecz listopadową" Ernesta Brylla - powiedział. - Jest dla mnie niepojęte, w jaki sposób mogłem go dzisiaj prześcignąć. Bardzo dziękuję - podkreślił socjolog.

Nominowani w kategorii "Słowo"

Do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo nominowani w tym roku zostali: Ernest Bryll, Wiesław Helak i Andrzej Zybertowicz. Wyłoniła ich kapituła w składzie: Joanna Siedlecka, Krzysztof Masłoń, Wojciech Tomczyk, Andrzej Mastalerz i Radosław Gil. W uzasadnieniu kandydatury prof. Zybertowicza podkreślono, że jego twórczość "nie jest literaturą zwykłą, ani niezwykłą, tylko literaturą faktu".

- Faktu naukowego dostrzeżonego okiem bystrego socjologa, objaśnionego i zinterpretowanego bez oglądania się na obowiązuje w danym momencie "naukowe" trendy. Zybertowicz pokazuje rzeczywistość społeczną i polityczną taką, jaką ona w istocie jest, a nie w wersji zgodnej z polityczną poprawnością - podkreślono.

Uroczystość wręczenia Nagród Mediów Publicznych odbywa się w warszawskiej siedzibie TVP.

PAP,pkur,kor

Zobacz także

Zobacz także