Uczelnie artystyczne będą dekorować Pałac Saski. Podpisano list intencyjny

Spółka Pałac Saski i uczelnie artystyczne podpisały listy intencyjne o współpracy w zakresie odtworzenia dekoracji rzeźbiarskich Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. W uroczystości wzięli udział rektorzy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Warszawie, a także przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

2022-12-09, 05:55

Uczelnie artystyczne będą dekorować Pałac Saski. Podpisano list intencyjny
Podpisano list intencyjny między uczelniami artystycznymi a spółką Pałac Saski ws. odtworzenia zdobień na odbudowywanym gmachu. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Prezes spółki Pałac Saski Jan Edmund Kowalski powiedział, że odtworzenie zdobień pochodzących z XVII i XVIII wieku stanowi duże wyzwanie.

Odtworzenie rzeźb z fotografii

Chodzi przede wszystkim o inne techniki rzeźbiarskie i odpowiednie przygotowanie na przykład poprzez wykonanie kwerendy historycznej. W projekt włączeni będą profesorowie uczelni artystycznych, absolwenci oraz obecni studenci. Będą oni pracować na podstawie dokumentacji fotograficznej.

Do wykonania jest około 350 elementów. Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Błażej Ostoja Lniski podkreślił, że projekt będzie rozłożony na lata. W przedsięwzięciu pomagać będzie także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Promocja dla uczelni

Według przedstawiciela resortu kultury Jarosława Wartaka, odtworzenie dekoracji rzeźbiarskich przez uczelnie artystyczne jest też ich promocją. - Akademie Sztuk Pięknych są przystosowane do tego, aby tego typu projekt zrealizować - dodał.

REKLAMA

W styczniu 2023 roku zostanie ogłoszony konkurs na koncepcję architektoniczną Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej. Zwycięskie prace poznamy na przełomie sierpnia i września 2023 roku.

Czytaj również:

Posłuchaj

Prezes spółki Pałac Saski Jan Edmund Kowalski powiedział, że odtworzenie zdobień pochodzących z XVII i XVIII wieku stanowi duże wyzwanie (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Błażej Ostoja Lniski podkreślił, że do wykonania jest około 350 elementów (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Jak zaznaczył przedstawiciel resortu kultury Jarosław Wartak, odtworzenie dekoracji rzeźbiarskich przez uczelnie artystyczne jest też ich promocją (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

IAR/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej