Dziś pogrzeb Jana Nowickiego
Dziś w Kowalu koło Włocławka odbędą się uroczystości pogrzebowe Jana Nowickiego, wybitnego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, przez ponad 40 lat związanego ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. O godz. 13.00 rozpocznie się nabożeństwo żałobne w kościele parafialnym św. Urszuli, po którym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na pobliskim cmentarzu. Jan Nowicki zmarł 7 grudnia, w wieku 83 lat.
2022-12-14, 05:48
Jan Nowicki zmarł 7 grudnia, w wieku 83 lat.
Zagrał niemal 200 ról filmowych i telewizyjnych. Widzowie pamiętają go z takich obrazów jak "Pan Wołodyjowski", "Anatomia miłości", "Sanatorium pod Klepsydrą", "Wielki Szu" czy "Sztos". Na małym ekranie pojawił się w kilku popularnych serialach, między innymi w "Apetycie na miłość", "Egzaminie z życia" i "Magdzie M.".
W teatrze zasłynął rolą Stawrogina w "Biesach" w reżyserii Andrzeja Wajdy, które uważane są za jedno z największych osiągnięć polskiego teatru w XX wieku. Zagrał też u Wajdy Wielkiego Księcia w "Nocy listopadowej" oraz Rogożyna z "Idioty" Dostojewskiego w spektaklu-eksperymencie zatytułowanym "Nastasja Filipowna". Wajda tworzył to przedstawienie na oczach widzów, podczas otwartych prób w Sali Modrzejewskiej Starego Teatru.
Ogromny dorobek
Jan Nowicki współpracował też z takimi reżyserami jak Jerzy Jarocki, Jerzy Grzegorzewski, Zygmunt Hübner, Bohdan Korzeniewski czy Krystian Lupa. Jego ostatnią rolą zagraną w Starym Teatrze był Aleksander Serebriakow w "Wujaszku Wani" Czechowa w reżyserii Rudolfa Zioły.
REKLAMA
Jan Nowicki był też pedagogiem. Wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej imienia Ludwika Solskiego w Krakowie (dziś Akademia Sztuk Teatralnych imienia Stanisława Wyspiańskiego), a w latach 1973-1974 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Aktorskiego.
Jest autorem kilku książek, w tym "Między niebem a ziemią", "Droga do domu", "Moje psie myśli", tekstów piosenek i kolęd. W latach 1998-1999 był felietonistą "Przekroju", a od 2015 do 2019 roku kieleckiego magazynu kulturalnego "Projektor".
Posłuchaj
Jan Nowicki otrzymał wiele nagród za swoje dokonania zawodowe, w tym na VII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu za rolę Artura w spektaklu "Tango" Sławomira Mrożka w Starym Teatrze w 1966 roku, Złotą Kaczkę przyznaną przez miesięcznik "Film" i jego czytelników za rolę w filmie "Wielki Szu" Sylwestra Chęcińskiego w 1984 roku, a także nagrodę na XXXIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii "Pierwszoplanowa rola męska" za rolę w obrazie "Jeszcze nie wieczór" w reżyserii Jacka Bławuta.
Został też uhonorowany między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2005 roku.
- Jan Nowicki we wspomnieniach. "Aktorstwo to nie zawód - to los"
- Wspomnienie Jana Nowickiego. "Miał rozliczne talenty i niezwykły sposób bycia"
jp/IAR
REKLAMA