more_horiz
Wiadomości

Wyprali 180 mln złotych. Liderzy gangu w rękach policjantów

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 08:39
Czterech członków gangu, który "wyprał" 180 milionów złotych i wyłudził 19 mln zł zatrzymało CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami KAS. Wśród zatrzymanych na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie jest m.in. osoba ze ścisłego kierownictwa, a także 52-letni "bankier" grupy.
Gangsterzy wyprali 180 mln zł. Zostali zatrzymani
Gangsterzy wyprali 180 mln zł. Zostali zatrzymaniFoto: CBŚP

Rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska przekazała, że grupa działała w województwie mazowieckim. - Członkowie grupy zajmowali się praniem pieniędzy i wyłudzaniem podatku VAT. Wśród nich byli obywatele narodowości hinduskiej, ukraińskiej i polskiej - wyjaśniła Justyna Pasieczyńska.

- Przedmiotem jej działalności był handel sprzętem AGD i gospodarstwa domowego. Wystawiali fałszywe faktury, które nie dokumentowały rzeczywistych transakcji. W ten sposób "wyprali" ok. 180 mln zł oraz wyłudzili 19 mln zł - podała Justyna Pasieczyńska.

Import z Dalekiego Wschodu

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz podkreśliła, że z zebranego materiału wynika, że od 2017 roku członkowie grupy importowali towary z krajów Dalekiego Wschodu, a następnie sprzedawali je w sklepach działających na terenie kraju, w tym głównie w Wólce Kosowskiej bez uiszczania należnych podatków. - Na podstawie zebranego materiału dowodowego policjanci CBŚP i funkcjonariusze KAS przeprowadzili działania na Mazowszu. Wówczas to zatrzymano cztery osoby i zabezpieczono dokumentację, komputery, nośniki danych informatycznych oraz pieczątki różnych podmiotów gospodarczych - zaznaczyła policjantka.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono równowartość 314 tys. zł w różnej walucie. Większość pieniędzy ukryta była w plecaku, z którym jeden z zatrzymanych przyjechał do swojego domu - podała.

Zatrzymany "bankier" grupy

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. - Wśród zatrzymanych jest osoba ze ścisłego kierownictwa, a także 52-letni "bankier" grupy - przekazał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś.

- Jest to mężczyzna, któremu osoby pochodzenia hinduskiego, prowadzące działalność w branży tekstylnej i drobnego AGD na ternie Wólki Kosowskiej i okolic przekazywały pieniądze pochodzące z pozaewidencyjnej sprzedaży towarów. Jego zadaniem było znajdowanie osób, które za pośrednictwem rachunków bankowych spółek "słupów" dokonywały zagranicznych przelewów celem ukrycia faktycznego obiegu pieniądza - wyjaśnił.

Tymczasowe aresztowania

Prokurator wskazał, że zatrzymania czterech osób są rezultatem wykonanych dotychczas czynności procesowych oraz poprzednich zatrzymań dokonanych w maju 2021 roku oraz styczniu i kwietniu 2022 r. - Wówczas sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania m.in. wobec podejrzanych kierujących grupą. Aktualnie status podejrzanych w śledztwie ma 30 osób, zaś wartość zabezpieczenia majątkowego dokonanego na ich mieniu szacuje się na ponad 4,5 miliona złotych - podał.

- Przestępstwa zarzucane podejrzanym to, obok działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nieujawnienie transakcji i przychodów podlegających opodatkowaniu oraz pranie brudnych pieniędzy, a także w kliku przypadkach popełnienie tzw. zbrodni vatowskiej - podkreślił rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Dodał przy tym, że wobec wszystkich czterech zatrzymanych sąd na wniosek prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

Za przestępstwa zarzucane podejrzanym grozi od roku do 10 lat więzienia, zaś w przypadku przestępstwa tzw. zbrodni vatowskiej kary nawet do 25 pozbawienia wolności.

Czytaj także:

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także