more_horiz
Wiadomości

Dziś spotkanie premiera z politykami Solidarnej Polski. Główny temat: reformy w sądach i KPO

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 07:00
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na zaplanowanym na godz. 13 spotkaniu z politykami Solidarnej Polski chce przedstawić hierarchię potrzeb Polski i wskazywać, co jest ważne, a co jeszcze ważniejsze. - Mam nadzieję na przekonanie wszystkich co do tego, że warto mieć ten spór z Komisją Europejską za sobą - przekazał szef rządu.
Spotkanie szefa rządu z parlamentarzystami Solidarnej Polski zaplanowano na godz. 13
Spotkanie szefa rządu z parlamentarzystami Solidarnej Polski zaplanowano na godz. 13Foto: Elzbieta Krzysztof/ shutterstock

Spotkanie szefa rządu z parlamentarzystami Solidarnej Polski zaplanowano na godzinę 13 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Głównym tematem rozmów ma być projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i kwestia odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Premier zapowiedział, że chce przedstawić swoim rozmówcom hierarchię potrzeb Polski. - Chcę wskazywać na to co jest ważne, a co jest jeszcze ważniejsze i myślę, że jak uda się do tego przekonać, to byłoby to bardzo dobre dla Polski - zapowiedział szef rządu.

- Mam nadzieję na przekonanie wszystkich co do tego, że warto mieć ten spór z Komisją Europejską za sobą, skoncentrować się na najważniejszych rzeczach, aby te środki były zaangażowane w rozwój, w zwiększenie bezpieczeństwa Polski - powiedział premier.

Zmiany w polskim sądownictwie. Solidarna Polska sceptyczna

Będzie to już drugie spotkanie Mateusza Morawieckiego z politykami Solidarnej Polski w tej sprawie. Pierwsze odbyło się 23 grudnia ub.r.

Lider SP, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro negatywnie ocenił założenia projektu. Oświadczył, że resort sprawiedliwości i Solidarna Polska nie zaakceptują projektu zmian w ustawie o SN w przedłożonej przez PiS formie. Jego zdaniem, proponowane przepisy naruszają konstytucję w wielu miejscach i ingerują głęboko w polską suwerenność.

Projekt nowelizacji ustawy o SN. Co zawiera?

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o SN, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także sposób badania bezstronności sędziego.

Dwa dni po złożeniu projektu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować. Zaapelował jednocześnie o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem.

Projektem Sejm miał zająć się jeszcze w grudniu ub.r., ale został on zdjęty z porządku obrad. Zapowiedziano jego konsultacje i prace nad projektem dwóch zespołów legislacyjnych: prezydenckiego oraz rządowego. 16 grudnia prezydent odbył serię konsultacji ws. projektu noweli ustawy o SN.

Czytaj także:

Zobacz: minister w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka w Programie 3 Polskiego Radia

PAP

asp, mbl

Zobacz także

Zobacz także