Grypa, RSV i koronawirus w natarciu. Wiemy, kiedy testy combo pojawią się w przychodniach
W ciągu tygodnia testy combo, które pozwolą wykryć zakażenie grypą, koronawirusem lub RSV będą dostępne w przychodniach. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na konferencji prasowej, że podpisał rozporządzenie w tej sprawie.
2023-01-05, 16:35
Minister zdrowia podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Zmiana dotyczy wprowadzenia do POZ tzw. testów combo.
"W związku ze znacznym wzrostem zakażeń dróg oddechowych konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii i konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej zalecają, zwłaszcza u dzieci, stosowanie szybkich testów antygenowych umożliwiających różnicowanie zakażeń wywołanych wirusami grypy A+B, SARS-CoV-2 i RSV. Udostępnienie lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej możliwości wystawiania zlecenia na wnioskowane testy umożliwi określenie rodzaju infekcji, wraz z określeniem patogenu wywołującego chorobę i będzie pomocnym do ustalenia terapii oraz określenia zaleceń, a także będzie sprzyjać ograniczeniu nadmiarowego zlecania antybiotykoterapii" - zaznaczono w uzasadnieniu rozporządzenia.
O podpisaniu noweli informował podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Jesteśmy po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że w tym profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie. Mówię tutaj o profesjonalnym obrocie, bo testy, które mamy w aptekach, muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania, a testy, które będą wykonywane w POZ, to będą testy przeznaczone dla profesjonalistów - wyjaśnił Niedzielski.
REKLAMA
Dodał, że producenci zadeklarowali, że w ciągu tygodnia będą takie testy dostępne. - One będą kupowane przez POZ i przeznaczane dla pacjentów - dodał.
Zakłada się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Posłuchaj
Minister Adam Niedzielski o sytuacji epidemicznej (IAR) 0:33
Dodaj do playlisty
Antybiotyki a wirusy
Szef resortu zdrowia przypomniał, że w przypadku chorób wirusowych nie powinno się podawać antybiotyków.
- Dopiero powikłania czy nadkażenia bakteryjne mogą być w taki sposób leczone - dodał.
REKLAMA
Szef resortu zdrowia podkreślił, że przychodnie, które kupią testy combo dla pacjentów, otrzymają refundację za test i jego wykonanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.
***
IAR/as/kor
REKLAMA