more_horiz
Wiadomości

Prof. Kucharczyk o historii polskiego ustawodawstwa: aborcję do Polski przyniosły systemy totalitarne

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 18:28
Historyk z Polskiej Akademii Nauk profesor Grzegorz Kucharczyk podkreślił, że ustawodawstwo aborcyjne w Polsce w XX wieku było narzucane przez systemy totalitarne.
Prof. Grzegorz Kucharczyk: prawo aborcyjne w Polsce narzucały systemy totalitarne
Prof. Grzegorz Kucharczyk: prawo aborcyjne w Polsce narzucały systemy totalitarneFoto: Shutterstock/Everett Collection

Podczas ogólnopolskiej konferencji w seminarium duchownym w Poznaniu zorganizowanej w 30. rocznicę zniesienia ustawy aborcyjnej z 1956 roku historyk przypomniał, że po raz pierwszy na ziemiach prawo do aborcji wprowadzono w czasie drugiej wojny światowej. Jego zdaniem ustawa aborcyjna jest bezpośrednią konsekwencją zniszczenia państwa polskiego przez III Rzeszę Niemiecką i Związek Sowiecki, które przedstawiały się jako bardzo nowoczesne ustroje.

- I bolszewicy, i narodowi socjaliści mówili o sobie, że są bardzo nowocześni i naukowi. Z przyczyn naukowych uzasadniano eksterminację całych klas społecznych, socjalizm naukowy, z drugiej - rasizm, eugenikę i aborcję - mówił profesor Grzegorz Kucharczyk.

Nauka bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Historyk przypomniał nauczanie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego i jego sprzeciw wobec prawa aborcyjnego. W jednym z przemówień z początku 1960 roku prymas podkreślił, że musi być co najmniej 60-80 milionów Polaków.

- Tylko takie programy i cywilizacje, które nie bardzo wierzą w swoją trwałość, nie lubią dzieci i mówią: po co, i tak przepadniemy, Kościół wierzy, że będzie do skończenia świata, więc potrzebne mu są dzieci i nie boi się dziecięcej inwazji. Wszyscy zaś inni, którzy się boją dzieci, pokazują, dają dowód, że mają króciutki program - cytował słowa kardynała profesor Kucharczyk.

Konferencja "Polskie Wiosny Życia 1993-2021. Zmagania o zniesienie stalinowskiej ustawy aborcyjnej z 27 kwietnia 1956 roku" odbywa się pod honorowym patronatem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Została zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia i Wydział Teologiczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także