more_horiz
Wiadomości

Pogoda: powraca zimowa aura. Ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami śniegu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 06:47
W czwartek będzie pochmurno. Niemal w całym kraju przy niskich temperaturach wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na południowym wschodzie przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie do 18 cm. Następne kilka dni w Polsce to powrót zimy - poinformowała dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Woźniak.
Od czwartku powraca zimowa aura
Od czwartku powraca zimowa auraFoto: Radek Pietruszka/PAP

Jak informuje IMGW, przeważająca część Europy jest w zasięgu rozległego układu niżowego, jedynie na wschodnich oraz południowo-zachodnich krańcach kontynentu zaznacza się wpływ wyżów. Północno-zachodnia część Polski jest w zasięgu niżu znad Danii, pozostała część kraju znajduje się w zasięgu niżu wędrującego znad Bałkanów nad zachodnią Ukrainę. Utrzymuje się powietrze polarne morskie, cieplejsze na krańcach południowo-wschodnich.

W czwartek we wschodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Wystąpią tam opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na południowym wschodzie opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie tam do 18 cm.

Na południowym wschodzie Polski obowiązują ostrzenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, wydane przez IMGW. Będą obowiązywały do nocy. Meteorolodzy ostrzegają także przed oblodzeniem w większości kraju, ślisko może być do godziny 8.00.

Temperatura maksymalna od minus dwóch stopni Celsjusza w rejonach podgórskich, do trzech na wschodzie kraju i czterech stopni nad morzem. Wiatr będzie słaby, miejscami umiarkowany, z kierunków zachodnich. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 994 hPa i będzie rosnąć.

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Jaka pogoda w nocy?

W nocy we wschodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Wystąpią tam opady śniegu, a na krańcach wschodnich deszczu ze śniegiem. Przyrost pokrywy śnieżnej możliwy jest o pięć centymetrów. W zachodniej części kraju więcej przejaśnień i rozpogodzeń, ale także pojawi się tam strefa słabych opadów śniegu i deszczu ze śniegiem, głównie na Wybrzeżu.

Temperatura minimalna od minus pięciu stopni Celsjusza na zachodzie, do około zera na wschodzie. W rejonach podgórskich temperatura może spaść do minus siedmiu stopni.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w zachodniej części kraju przeważnie południowo-zachodni i zachodni, im bardziej na wschód, tym bardziej z kierunków północnych.

Wraca zima

W piątek na północnym zachodzie zachmurzenie na ogół umiarkowane. Poza tym zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opady śniegu, na krańcach wschodnich oraz nad morzem także deszczu ze śniegiem, pod koniec dnia na wschodnim pograniczu opady deszczu.

Na południu i południowym wschodzie przyrost pokrywy śnieżnej o około pięć centymetrów. Temperatura maksymalna od minus trzech stopni Celsjusza w rejonach podgórskich Karpat do trzech na krańcach północno-zachodnich i czterech nad morzem. Wiatr na ogół słaby, zmienny, na południu i południowym wschodzie umiarkowany, porywisty, północny, miejscami powodujący zawieje.

Synoptyk Anna Woźniak poinformowała, że od czwartku czeka Polskę "solidny epizod zimowy", a od piątku kolejny epizod, który będzie najbardziej intensywny w sobotę. - Strefa opadów śniegu przejdzie praktycznie przez cały kraj, ze wschodu na zachód - podkreśliła.

Posłuchaj
00:16 12154157_1.mp3 IMGW: drugi stopień ostrzeżenia przed opadami śniegu na południowym wschodzie Polski (IAR) 

Czytaj także:

ng/IAR/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także